eReport.sk
Juraj Draxler.
Juraj Draxler, exminister školstva. Foto: FB / Juraj Draxler

Draxler rázne a jasne: Tých politických diskusných relácií, ktoré zrušili, nie je vôbec škoda


Slováci si už na politické diskusie zvykli. Normálne sú aj v demokratickom svete, lenže kým tam sú vyvážené, na Slovensku sa už dlhodobo zameriavajú najmä na útoky proti Smeru-SSD a jeho politikom, a tiež ich politickým partnerom z koalície. Jednostranne zamerané však boli aj diskusie počas COVID-19, kde v médiách dostávali priestor iba provládne orientovaní „odborníci“. Proti takýmto diskusiám sa však teraz koaliční politici vzbúrili a, zdá sa, úspešne.

Neplnili významnejšiu funkciu

Nevyvážená diskusia, v ktorej sa jasne nahrávalo opozícii, už skončila na TV JOJ, ktorá zrušila reláciu Jany Krescanko Dibákovej Na hrane, o pár dní skončí aj ďalšia, tentokrát v TV Markíza Na telo, ktorú viedol Michal Kovačič. Podobne by mohli skončiť aj relácie O 5 minút 12 vo verejnoprávnej RTVS, kde ju k záhube vedú moderátori Marta Jančkárová a Marek Makara, či na TA3, kde sa v relácii V politike nedokázali vpratať do kože moderátori hlásiaci sa k LGBTI Rasťo Iliev a Richard Dírer. Koaliční politici, ale aj mnohí diváci si už povedali „Čo je moc, to je moc“, a tieto relácie začali ignorovať.

Týchto zrušených relácií naozaj nie je škoda. Neplnili nijakú významnejšiu funkciu.

Juraj Draxler, exminister školstva

Nad politickými diskusnými reláciami sa v statuse zamyslel aj Juraj Draxler, exminister školstva, podľa ktorého tých ktoré u nás zanikli, nie je žiadna škoda. „Teraz končí relácia takéhoto formátu na Markíze, redaktor dnešné vystúpenie ukončil apelom proti „orbanizácii“ médií. Týchto relácií pritom naozaj nie je škoda. Neplnili nijakú významnejšiu funkciu,“ konštatuje Draxler na margo relácie Na telo.

Aj od samotných slovenských politikov vraj vie, že tieto relácie pravidelne pozeral len málokto. „Ja som trochu extrém, žiadnu z takýchto relácií som ako celok nevidel už aspoň štvrťstoročie, len občas som si pozrel nejaký segment, ak ma niekto požiadal, aby som zhodnotil, ako daný človek vystupuje,“ priznáva exminister.

Vzorom môže byť Václav Moravec

Ak by niečo reálne prinášali či odhaľovali, mali by podľa Draxlera oveľa väčšiu pozornosť politického prostredia. Na druhej strane politické diskusné relácie sledovalo dosť bežných občanov. Boli medzi nimi takí, ktorí to robili z akejsi povinnosti, ale bolo aj veľa takých ľudí, ktorí by si pozreli aj niečo iné, ale keďže išla politika, tak si teda pozreli tú popri obede okomentovali, akú hlúposť niekto povedal, alebo čo, naopak, iný rázne vyslovil.

„Pre politikov boli povinnou jazdou, už roky sa nebrali ako priestor na reálnu diskusiu alebo prezentáciu niečoho zaujímavého, ale ako divadlo, kde musíte zapôsobiť čo najskratkovitejšie a najdemagogickejšie,“ myslí si Draxler.

To, čo politické špičky dnes riešiť chcú, je jednak komerčné vydieranie a jednak protištátna ideologizácia.

Juraj Draxler, exminister školstva

Podľa exministra školstva majú rovnaký problém aj iné, podobné relácie vo svete. „Je to skôr také napudrované divadlo na demokraciu,“ konštatuje stroho, pričom nachádza aj skvelý protipríklad, ktorým je v Česku veľmi efektívny a excelentne pripravený Václav Moravec. „Na Ukrajine uhrančivý spolubesedník D. Gordon, ktorému sa za roky podarilo vyspovedať väčšinu ukrajinskej a veľkú časť ruskej politickej a biznis špičky.

Nemusíte súhlasiť s jeho politickými názormi na to, aby ste vedeli oceniť, aký obrovský historický prameň sa mu podarilo týmito rozhovormi vybudovať,“ poukazuje Draxler na dve mená, ktoré vedú v zahraničí zmysluplné diskusné relácie.

Nikto sa nechystá médiá zlučovať

„No a dnes celý rad alternatívnych, často malých štúdií, podobne ako anti-mainstreamové relácie na kanáloch ako Al Jazeera, ktoré prinášajú reálnu bohatosť názorov a konfrontáciu,“ dopĺňa exminister svoju štatistiku. Aj preto sa, podľa neho, naši vládni politici rozhodli relácie bojkotovať.

„Ale nie preto, že by im ony samé nevyhovovali (naopak, väčšinou v tom divadle dobre bodovali), ale ako signál vlastníkom médií, že už nebudú trpieť pomerne extrémistický tón spravodajstva a publicistiky, a že sú pripravení na protikroky,“ vysvetľuje Draxler a dodáva, že hovoriť o orbanizácii je pritom nezmysel.

Bude to ale trvať, roky sa na tento typ práce v podstate nevychovávali kvalitnejší ľudia, novinárskych osobností na tento typ aktivít je pomerne málo.

Juraj Draxler, exminister školstva

„Nikto sa tu nechystá všetky médiá zlučovať do jednej holdingovej štruktúry, ani nejako radikálne obmedziť kontakt redakcií s vládnymi politikmi. To, čo ale politické špičky dnes riešiť chcú, je jednak komerčné vydieranie a jednak protištátna ideologizácia,“ prízvukuje Draxler. Zvlášť televízie podľa neho roky fungovali tak, že do vlády rýpali ani nie tak z demokratického záujmu, ale s naznačením, že zjemnia tón v momente, keď im vláda prihodí nejaké reklamné zákazky (zvyčajne z eurofondov).

Naivné myslenie niektorých novinárov

Obsahovo pritom niektoré médiá zjavne pôsobili tak, aby sa tu nedarilo konštruktívnejšej diskusii. Niektorí novinári to podľa Draxlera robili preto, že si naivne myslia, že všetko západné spravodajstvo sa robí vyrývačným tónom a behaním s kamerou po budove za nejakým politikom, a tak sa im to zdá „cool“, no v skutočnosti je toto na Západe oveľa zriedkavejšie, ako si to myslia. „Isteže, diskusiu ako takú potrebujeme. Aj preto treba len zatlieskať v momente, keď sa vynoria v dominantných televíziách nové, a nielen čisto politické, ale reálne obohacujúe diskusné formáty.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Juraj Draxler.
  2. Bývalý minister školstva

Živé, inteligentné, zdravo zvedavé a robené po každej stránke profesionálne,“ zamýšľa sa Juraj Draxler záverom, pričom ešte dodáva: „Bude to ale trvať, roky sa na tento typ práce v podstate nevychovávali kvalitnejší ľudia, novinárskych osobností na tento typ aktivít je pomerne málo. Do budúcna na tom treba popracovať. Ale prerušenie tohto typu relácií vo veľkých televíziách v tento moment naozaj nie je žiadna tragédia.“

Zdroj: FB / Juraj Draxler

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Draxler rázne a jasne: Tých politických diskusných relácií, ktoré zrušili, nie je vôbec škoda

Odoberať
Upozorniť na
8 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre