Približne 300 ton odpadu z celoplošného testovania čaká na vojenskej základni Mokraď, kým bude spálený. Podľa exministra zdravotníctva Richarda Rašiho sa tam odpad iba váľa vo vreciach, hoci by mal byť špeciálne uložený. Minister obrany Jaroslav Naď však odkazuje, že všetko je v súlade so zákonom. Raši preto chcel, aby sa k celej veci vyjadril aj hlavný hygienik.
Toho sa však zrejme bývalý smerák nedočká. Redakcia eReport.sk totiž oslovila Úrad verejného zdravotníctva, aby rozsekol spor. Pretože Naď trvá na tom, že odpad z celoplošného testovania nepochádza zo zdravotníckych zariadení, ale z účelovo zriadených odberových miest, ktoré neboli kvalifikované ako zdravotnícke zariadenia. „Preto sa na nás vzťahujú všeobecné podmienky ustanovené právnymi predpismi v pôsobnosti ministerstva životného prostredia, najmä zákon o odpadoch a súvisiaca vyhláška MŽP SR,“ vyhlásil minister s tým, že vďaka tomu môžu za určitých podmienok skladovať odpad aj rok.
Exminister Raši však tvrdí, že Naď klame a je presvedčený, že obrana by sa pri skladovaní odpadu mala riadiť vyhláškou ministerstva zdravotníctva. Tá je nekompromisná. Podľa nej by sa mal biologicky kontaminovaný odpad skladovať vo vyhradenom priestore najviac sedem dní, v priestore vybavenom chladiacim zariadením najviac 14 dní, a pokiaľ sa odpad zmrazí, možno ho skladovať tri mesiace. Raši preto chcel, aby sa k celej problematike vyjadril aj hlavný hygienik. Z úradu verejného zdravotníctva však prostredníctvom hovorkyne Daši Račkovej prišla relatívne strohá odpoveď.
„Celoplošné testovanie antigénovými testami bolo zložitou a rozsiahlou operáciou v gescii Ministerstva obrany SR, ktoré má svojho rezortného hygienika. Ten je spôsobilý vyjadriť sa k manipulácii a skladovaniu vzniknutého odpadu,“ uviedla hovorkyňa. Odpad z celoplošného testovania zrejme zatiaľ netrápi nikoho.
Nikomu to nevadí?
„Úrad verejného zdravotníctva SR doteraz nezaznamenal podnety, ktoré by naznačovali, že pri tejto činnosti došlo k ohrozeniu zdravia alebo životného prostredia,“ dodala Račková. Na vojenskej základni Mokraď by sa mal v súčasnosti nachádzať odpad z celoplošného testovania v objeme asi 300 ton. Oficiálnym zdrojom odpadu je pri tom vojenská nemocnica v Ružomberku, ktorá má zmluvu s jednou firmou, ktorá odpad likviduje – spaľuje. Tu však nastáva problém, pretože spoločnosť dokáže denne spáliť asi 3,5 tony odpadu, pričom nejde výlučne iba o odpad z ružomberskej nemocnice, ale aj od iných klientov. Obrana preto začala rokovania aj s inými firmami.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Dozvieme sa pravdu? Kauzu odpadu z testovania si úrady prehadzujú ako horúci zemiak