tuzla evden eve nakliyat
eReport.sk
Vodné nádrže na Slovensku majú nízky stav hladiny vody. Na snímke Domaša. Foto: tasr

Domaša trpí nedostatkom vody. Envirorezort si na to posvieti

Situácia s nedostatkom vody vo vodnej nádrži v Domaši je podľa Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR hodná preskúmania. V reakcii na nespokojnosť obcí v jej okolí to pre TASR uviedol komunikačný odbor envirorezortu s tým, že v tomto zmysle budú inštruovať nielen Okresný úrad (OÚ) Prešov, odbor starostlivosti o životné prostredie, ale všetky okresné úrady, kde môže prichádzať k tlaku na zmenu manipulačného poriadku v nádržiach a tokoch. 

Mohlo by vás zaujímať

  1. žatva poľnohospodárstvo kombajn, obile
  2. hasiči sa snažia uhasiť plamene šíriace sa v lesnom poraste počas lesného požiaru

„Tieto tlaky môžu vychádzať zo záujmov firiem a podnikateľských subjektov alebo aj z iných záujmov. V tejto dobe musia všetky podobné záujmy ísť bokom, pretože na prvom mieste je dostatočné zásobovanie obyvateľstva pitnou vodou. Prípad na Domaši je bezpochyby hodný preskúmania,“ uvádza MŽP. Na nedostatok vody v Domaši sa sťažujú najmä samosprávy v jej okolí. Obce Bžany, Turany nad Ondavou, Nová Kelča, Holčíkovce, Kvakovce, Malá Domaša a Slovenská Kajňa v tejto súvislosti spustili informačnú kampaň v súvislosti s manipuláciou s vodou v Domaši.

Slovenský vodohospodársky podnik (SVP) tvrdí, že v prípade vodnej stavby Veľká Domaša nejde o mimoriadnu situáciu. Jeho hovorca Marián Bocák na začiatku týždňa upozornil, že nádrže slúžia prioritne, okrem protipovodňovej ochrany, na akumulovanie vody v čase prebytku a dotovaní vodných tokov pod nimi v čase nedostatku tak, aby bol zachovaný život v rieke a potreby užívateľov – priemysel, čistiarne odpadových vôd a podobne. Zároveň potvrdil, že v súčasnosti realizujú štúdiu, ktorá bude súčasťou opakovaného podania návrhu na nový manipulačný poriadok vodnej stavby, ktorý schvaľuje OÚ a bude zohľadňovať aktuálny stav a potreby. Bocák dodal, že v súčasnosti je nádrž naplnená na 52 percent zásobného objemu, čo je v zákonom stanovenom rozpätí medzi minimálnou hladinou 146,20 a maximálnou na úrovni 162 metrov nad morom.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Domaša trpí nedostatkom vody. Envirorezort si na to posvieti

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku