eReport.sk
Nový český prezident Petr Pavel, foto:tasr

Dokáže Pavel spojiť rozdelenú českú spoločnosť? Politológ: Nový prezident na to má. Vyžaruje prirodzenú autoritu

Dokáže Pavel spojiť rozdelenú českú spoločnosť? Česká republika má konečne prezidenta, ktorý sa bude pohybovať v medziach ústavnosti. Petr Pavel celú predvolebnú kampaň vystupoval ako niekto, kto má potenciál polarizovanú spoločnosť spojiť. Výsledky českých prezidentských volieb skomentoval český politológ a vedúci Katedry politológie Fakulty sociálnych štúdií na Masarykovej univerzite v Brne Otto Eibl.

Armádny generál vo výslužbe Petr Pavel zvíťazil podľa neoficiálnych výsledkov v druhom kole prezidentských volieb v ČR so ziskom 58,32 percenta hlasov. Porazeného kandidáta Andreja Babiša, expremiéra ČR a predsedu hnutia ANO, podporilo 41,67 percenta voličov. Volebná účasť dosiahla 70,25 percenta.

Politológa výsledok volieb neprekvapil

Eibla výsledok prezidentských volieb veľmi neprekvapil, Pavlovi totiž prialo rozloženie síl po prvom kole, pomohla mu podpora neúspešných kandidátov a neurobil ani výraznú chybu. „Naopak, tešil sa veľkej podpore v kontaktnej kampani, plnil námestia, čo sa Babišovi nedarilo,“ skonštatoval. Poznamenal, že v Babišovej kampani dochádzalo ku konfliktom medzi jeho priaznivcami a odporcami.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Zelenskyj gratuluje Pavlovi a odkazuje
  2. Najprv musia získať akreditáciu

Dokáže Pavel spojiť rozdelenú českú spoločnosť?

Podľa politológa má Pavel svojím pokojným vystupovaním a vyžarovaním prirodzenej autority potenciál spojiť polarizovanú spoločnosť. Dodal, že kredit mu možno priznajú aj jeho odporcovia po tom, ako zistia, že krajinu do vojny ako prezident nezatiahne. V tomto prípade však bude záležať, ako Babiš porážku prijme, a či bude naďalej opakovať „nezmysly o novej totalite a vojne„, pokračoval.

Vysoký rozdiel hlasov medzi kandidátmi

Pavel zvíťazil v druhom kole prezidentských volieb v konečnom súčte o viac ako 16 percentuálnych bodov. Podľa Eibla to ukazuje, že pre veľkú časť spoločnosti je dôležité, aby bola politika vedená iným štýlom, akým ju vedie a predvádza Babiš. Volebnú účasť na úrovni 70 percent okomentoval politológ slovami, že nejde o nič iné, ako o snahu „zastaviť tých druhých„.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Dokáže Pavel spojiť rozdelenú českú spoločnosť? Politológ: Nový prezident na to má. Vyžaruje prirodzenú autoritu

Odoberať
Upozorniť na
4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti