eReport.sk
Správu zverejnilo ruské ministerstvo obrany
Ruský minister obrany Sergej Šojgu. Foto: tasr/ap

Je to čierne na bielom: Dohoda o rozmiestnení jadrových zbraní v Bielorusku je podpísaná

Ministri obrany Ruska a Bieloruska podpísali vo štvrtok dokument o rozmiestnení ruských taktických jadrových zbraní na území Bieloruska. Informovala o tom TASR na základe správy agentúry Reuters, odvolávajúcej sa na ruské médiá.

Ruský minister obrany Sergej Šojgu podľa ruskej agentúry TASS uviedol, že Moskva si ponechá kontrolu nad týmito zbraňami aj všetkými rozhodnutiami o tom, ako budú použité. Šojgu tiež uviedol, že opatrenia Ruska a Bieloruska sú v tomto smere „v súlade so všetkými existujúcimi medzinárodnými právnymi záväzkami“.

Dobýjali Kyjev z Bieloruska

Na rozmiestnení častí ruského taktického jadrového arzenálu v Bielorusku sa obe krajiny dohodli už v marci. Denník The Guardian v tejto súvislosti pripomína, že Rusko sa vlani neúspešne pokúsilo dobyť Kyjev z bieloruského územia. Šojgu okrem toho vo štvrtok povedal, že Západ vedie „nevyhlásenú vojnu“ proti Rusku a Bielorusku.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Británia plánuje vyhlásiť
  2. Irakli Garibašvili
  3. Stíhacie lietadlá F-16 poľského letectva
  4. Čaputovej priorita Ukrajina?

Šojgu sa v Minsku zúčastňuje na zasadnutí Rady ministrov obrany Organizácie Zmluvy o kolektívnej bezpečnosti (OZKB). Táto šesťčlenná vojenská aliancia združuje Rusko, Bielorusko, Arménsko, Kazachstan, Kirgizsko a Tadžikistan.

Bielorusov cvičili v Rusku

Ruský prezident Vladimir Putin 25. marca oznámil, že Rusko s Bieloruskom dosiahlo dohodu o umiestnení ruských taktických jadrových zbraní v Bielorusku. Putin vtedy povedal, že Moskva v tomto smere postupuje rovnako ako USA. Tie podľa neho na území svojich spojencov taktiež dlhodobo rozmiestňujú takéto zbrane. Uviedol tiež, že Rusko do 1. júla dobuduje zariadenie na uskladnenie takýchto zbraní v Bielorusku.

Moskva už Minsku odovzdala raketový systém Iskander. Bielorusku tiež pomohla s modernizáciou lietadiel so špecifickou muníciou. Pritom bieloruskí vojaci absolvovali v Rusku náležitý vojenský výcvik, cituje The Guardian agentúru TASS.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Je to čierne na bielom: Dohoda o rozmiestnení jadrových zbraní v Bielorusku je podpísaná

Odoberať
Upozorniť na
7 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti