eReport.sk
Americkí vojaci. Ilustračné foto: tasr/ap

Ambasáda USA reaguje na agresivitu amerických vojakov vo Zvolene: Slovensko je náš spojenec!

Ambasáda Spojených štátov amerických v Bratislave uverejnila oficiálnu reakciu na incident amerických vojakov vo Zvolene. Tí sa v našom okresnom meste pod vplyvom alkoholu najprv pohádali medzi sebou a neskôr po tom, čo slovenskí občania privolali na pomoc políciu, sa vyhrážali našim ozbrojeným zložkám a to aj smrťou. Americká ambasáda vojakov nepodržala a zo Slovenska ich odvolala. Kuloárne hlasy hovoria, že by kroky týchto vojakov mohli smerovať na nepríjemnú arktickú základňu.

„Výmena názorov, ku ktorej došlo medzi príslušníkmi americkej armády v potravinách vo Zvolene bola neospravedlniteľným prejavom neúcty k slovenskej polícii a verejnosti. Incident sa odohral medzi dvoma vojakmi a nedošlo k žiadnym škodám na majetku ani sa nezapojil nikto okrem skupiny Američanov,“ uviedla ambasáda na sociálnej sieti.

STATUS amerického veľvyslanectva na Slovensku na sociálnej sieti. Foto: fb/u.s..embassy-slovakia

Vojakov čakajú disciplinárne následky

Okrem odvolania zo Slovenska a prevelenia na iné miesto by mali vojakov čakať aj ďalšie disciplinárne opatrenia zo strany ich veliteľov. Pred podpisom obrannej dohody s USA politická opozícia upozornila na to, že pravidlá, ktoré pre vojakov podpísal vtedajší minister obrany Jaroslav Naď (vtedy OĽANO, dnes Demokrati) a prezidentka SR Zuzana Čaputová, sú až príliš voľné. Armáda USA napríklad nemusí nahlasovať tie porušenia slovenských zákonov, za ktoré by vojakom nehrozila trestná sadzba vyššia ako tri roky.

„V súlade so slovenskými zákonmi, polícia príslušníkov armády krátko zadržala, rozhodla, že nebude vznesené obvinenie, a prepustila ich. Išlo o neprijateľný prejav neúcty k slovenskej polícii a verejnosti a ich správanie sa nedá ospravedlniť. Vojaci boli z tohto dôvodu odvolaní z pôsobenia na Slovensku a čakajú na ďalšie disciplinárne opatrenia zo strany ich veliteľov. Spojené štáty americké rešpektujú právny štát na Slovensku a ponechávame na slovenskej polícii, aby sa k tejto ojedinelej udalosti bližšie vyjadrila,“ dodala americká ambasáda.

Mohlo by vás tiež zaujímať:

  1. Británia plánuje vyhlásiť
  2. Ďalšie zbrane pre Ukrajinu
  3. Už pozná dátum súdu.
  4. Višňovský naložil hokejovému zväzu

Hovoria aj o rusko-ukrajinskej vojne

Americkí diplomati si taktiež všimli, že sa na Slovensku, hlavne na sociálnych sieťach, dvihla vlna odporu voči takémuto správaniu amerických vojakov. Spomínajú pri tom rusko-ukrajinskú vojnu.

„Je škoda, že niektorí sa snažia využiť túto udalosť ako príležitosť na rozdelenie našich krajín a očiernenie množstva amerických vojakov a vojačiek. Tí prišli pomôcť a podporiť Slovensko, nášho spojenca, od momentu brutálnej ruskej invázie na susednú Ukrajinu. Slovensko je už tri desaťročia naším priateľom a spojencom. Vždy budeme stáť pri vás v partnerstve a spolupráci,“ uzavrela ambasáda.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Ambasáda USA reaguje na agresivitu amerických vojakov vo Zvolene: Slovensko je náš spojenec!

Odoberať
Upozorniť na
6 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti