eReport.sk
Tank Leopard 2, foto:tasr

Nemecký generál Vad: Dodanie tankov na Ukrajinu je vojenskou eskaláciou, treba zvažovať dôsledky!

Dodanie tankov na Ukrajinu. Bývalý generál Bundeswehru a vojenský historik Erich Vad si myslí, že dodanie tankov Leopard na Ukrajinu je zo strany Nemecka krokom vedľa. Nemecko tak podľa neho môže prispieť k novej dynamike konfliktu, ktorá môže vojnu obrátiť nielen proti Nemecku, ale aj proti politickému západu.

„Ide o vojenskú eskaláciu aj v ponímaní Rusov – aj keď sa nejedná o strieborné guľky,“ uviedol Vad pre portál emma.de. „Samozrejme, že bolo a je správne podporovať Ukrajinu a Putinov útok samozrejme nie je v súlade s medzinárodným právom – ale teraz treba konečne zvážiť dôsledky,“ doplnil.

Chýba mu stratégia

Nemecko robí podľa generála až príliš odvážne kroky na to, že v skutočnosti neexistuje žiadny reálny plán, kam chce politický západ konflikt nasmerovať. „Neexistuje žiadna realistická definícia konečného stavu. A bez celkovej politickej a strategickej koncepcie sú dodávky zbraní čistým militarizmom,“ podotkol Vad.

Vojenské riešenie podľa neho v skutočnosti neexistuje, z čoho logicky vyplýva, že sa jedná o ďalšieho zástancu diplomatického riešenia mimo bojisko: „Máme vojensky operačnú patovú situáciu, ktorú nevieme vojensky vyriešiť.“ V tomto kontexte Vad odkazuje aj na slová amerického generála Marka Milleyho, ktoré pobúrili značnú časť amerických médií a politikov. Podľa Vada však Milley len hovorí nepríjemnú pravdu. Generál Milley svojím vyhlásením spôsobil vo Washingtone veľa problémov a bol tiež tvrdo kritizovaný na verejnosti. „Povedal nepríjemnú pravdu. Pravdu, ktorá sa mimochodom v nemeckých médiách takmer nikde nezverejnila,“ upozorňuje. „To, čo sa deje na Ukrajine, je opotrebovávacia vojna,“ dodal, upozorňujúc, že následkom takejto vojny je a bežne býva obrovské množstvo obetí.

Cenzúra vraj prebieha aj v Nemecku

Nemecký bývalý vysoko postavený vojak zároveň upozorňuje, že skutoční vojenskí experti sú v súčasnosti v Európe v podstate vylučovaní z diskusie. To, že majú na veľa vecí rovnaký, aj keď pre moc nepríjemný názor, však v očiach tých všímavejších o mnohom vypovedá.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Americký minister obrany Lloyd Austin v utorok pricestoval na vopred neohlásenú návštevu Iraku. T
  2. Scholz tlmí vášne
  3. Putin tlačí na vládu
  4. Danko o krokoch vlády

„Vojenskí experti, ktorí vedia, čo sa deje v tajných službách a čo vojna skutočne znamená, sú z tohto diskurzu do značnej miery vylúčení. Nezapadajú do mediálnej mienkotvornosti. Vo veľkej miere prežívame mediálnu synchronizáciu, akú som v Spolkovej republike ešte nezažil. Toto je čisté vytváranie názorov. A to nie v mene štátu, ako je známe z totalitných režimov, ale s cieľom čistého sebaposilnenia,“ uviedol Vad.

Čo by poradil nemeckému kancelárovi?

Generál Vad pri tom nepatrí medzi tých, ktorí odmietajú vojenskú pomoc Ukrajine. Tvrdí v podstate len to, že musí byť obozretná a strategicky logická. Inak povedané, aj vojenská pomoc je krokom, ktorý musí mať svoj jasný strategický zámer, resp. cieľ.

„Kancelárovi Scholzovi (pozn.red. – súčasný nemecký kancelár), aby vojensky podporoval Ukrajinu, ale odmerane a obozretne, aby sa predišlo skĺznutiu do pozície bojujúcej strany. A poradil by som mu, aby ovplyvnil nášho najdôležitejšieho politického spojenca, USA. Pretože kľúč k vyriešeniu vojny leží vo Washingtone a Moskve,“ dodal Vad.

Hrozba 3. svetovej vojny?

Vo Washingtone by podľa generála mal vzniknúť širší priestor pre diskusiu o mieri. To je podľa neho základným predpokladom toho, aby začal byť cieľom politického západu práve pokoj zbraniam. Momentálne sa zdá, že cieľ akýmkoľvek spôsobom poraziť Rusko je aj napriek veľkému počtu obetí pre západ prednejší. Vad sa zároveň pridáva k tým, ktorí upozorňujú na hrozbu svetovej vojny.

„Musíme dávkovať našu vojenskú podporu tak, aby sme neskĺzli do tretej svetovej vojny. Nikto z tých, ktorí v roku 1914 išli do vojny s takým nadšením, si potom nemyslel, že to bolo správne. Ak je cieľom samostatná Ukrajina, treba si položiť aj otázku, ako by mal vyzerať európsky poriadok, ktorý zahŕňa Rusko. Rusko z mapy len tak nezmizne. Musíme zabrániť vháňaniu Rusov do náručia Číňanov, čím by sme posunuli multipolárny poriadok v náš neprospech,“ uzavrel.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Nemecký generál Vad: Dodanie tankov na Ukrajinu je vojenskou eskaláciou, treba zvažovať dôsledky!

Odoberať
Upozorniť na
8 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie