AKTUALIZOVANÉ Od štvrtka (21. 4.) už nebude povinné prekrytie horných dýchacích ciest v exteriéroch ani vo väčšine interiérov. Respirátor bude naďalej povinný pre personál i návštevníkov zdravotníckych zariadení a zariadení sociálnych služieb, pacientov v čakárňach u lekára i zákazníkov lekární. Vyplýva to z vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva SR.
„Prekrytie horných dýchacích ciest už vôbec nebude povinné v exteriéroch, teda ani na hromadných podujatiach organizovaných vonku a nebude povinné ani vo väčšine interiérov vrátane verejnej hromadnej dopravy, taxislužieb a hromadných podujatí,“ priblížila hovorkyňa ÚVZ Daša Račková.
Respirátory ostávajú povinné pre personál a návštevníkov v nemocniciach a zariadeniach sociálnych služieb. Horné dýchacie cesty nebudú musieť mať prekryté klienti zariadení sociálnych služieb a hospitalizovaní pacienti, rovnako ani zamestnanec, ktorý sa nachádza na pracovisku sám.
Výnimku budú mať aj deti do šesť rokov, osoby so závažnými poruchami autistického spektra či osoby so stredným a ťažkým mentálnym alebo sluchovým postihnutím. Rovnako sa povinnosť nebude vzťahovať ani na umelcov pri podávaní umeleckého výkonu, účinkujúcich pri nakrúcaní dokumentárneho filmu alebo tlmočníkov do posunkovej reči v rámci výkonu povolania. Výnimka sa v týchto priestoroch týka aj zariadení spoločného stravovania v čase potrebnom na konzumáciu jedla či nápojov, návštevy wellness, prírodných a umelých kúpalísk.
„Respirátor budú môcť nahradiť rúškom zamestnanci v špecifických podmienkach – ak majú kožné ochorenia tváre, u ktorých by nosenie respirátora mohlo ochorenie zhoršiť, alebo ak majú chronické ochorenia dýchacích ciest s dychovou nedostatočnosťou,“ ozrejmila Račková.
Povinná karanténa sa ruší
Povinná karanténa sa po kontakte s pozitívne testovanou osobou na COVID-19 ruší. O karanténe úzkych kontaktov bude môcť rozhodnúť lekár. Vyplýva to z vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva SR, ktorá nadobudne účinnosť vo štvrtok 21. apríla.
„Úzky kontakt zostáva v karanténe iba vtedy, ak jeho všeobecný lekár posúdi karanténu ako potrebnú zo zreteľa hodných epidemiologických dôvodov, ktorými sú najmä dlhodobý úzky kontakt s osobou pozitívnou na ochorenie, ohrozenie imunodeficientnej osoby na pracovisku,“ priblížila hovorkyňa úradu Daša Račková.
Karanténa sa v takomto prípade začína od momentu, kedy ju lekár posúdi ako potrebnú. Končí sa uplynutím doby piatich dní od posledného kontaktu s osobou pozitívnou na ochorenie, pokiaľ sa počas posledných 24 hodín tejto doby u osoby nevyskytli klinické príznaky ochorenia znemožňujúce pracovnú činnosť, vyplýva to z vyhlášky.
Úzky kontakt po ukončení karantény už tiež po novom nebude musieť nosiť na verejnosti respirátor. Pravidlá pre izoláciu pozitívnych osôb, ako aj ďalšie podmienky vo vyhláške, napríklad pre osoby v osobitnom režime, zostávajú bez zmeny.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Dočkali sme sa: Respirátory už od štvrtka vo väčšine prípadov nebudú povinné