Dekarbonizácia priemyslu, reforma ochrany prírody, krajinné plánovanie, národné parky a revitalizácia vodných tokov sú témy, o ktorých dnes diskutovali podpredseda vlády SR pre plán obnovy Peter Kmec s podpredsedom vlády SR a ministrom životného prostredia SR Tomášom Tarabom. Plán obnovy ako najzelenší balík opatrení na Slovensku dokáže na zelené opatrenia vyčleniť najviac finančných prostriedkov a to až vyše dve miliardy eur.
Primárna je kvalita životného prostredia
„Kvalita životného prostredia má primárne miesto nielen na slovenskej a európskej, ale dovolím si povedať aj na celosvetovej úrovni. Preto bude mojou snahou podieľať sa na revitalizácii zelených opatrení v najvyššej možnej miere,“ uviedol podpredseda vlády SR Peter Kmec.
Súčasťou plánu obnovy v oblasti zelenej ekonomiky je podpora obnoviteľných zdrojov energie, obnova budov, udržateľná doprava, dekarbonizácia priemyslu a adaptácia na zmenu klímy. Cieľom všetkých opatrení je prispieť k zlepšovaniu životného prostredia a zároveň zvyšovať odolnosť voči klimatickým výzvam v budúcnosti.
Mohlo by vás zaujímať:
„Potreba zlepšenia energetickej efektívnosti prostredníctvom pomoci slovenskému priemyslu, reforma ochrany prírody cez jednotnú správu národných parkov, či prijatie opatrení, ktoré sa dotknú krajinného plánovania, národných parkov a vodných tokov sú nevyhnutnými a zároveň prirodzenými krokmi k rozvoju, ochrane, zlepšeniu životného prostredia a teda aj k ozdraveniu našej krajiny,“ vyzdvihol Peter Kmec.
Kľúčová úloha
Kľúčovou úlohou oboch rezortov je nachádzať spoločné riešenia pri efektívnom využívaní finančných prostriedkov z balíka, ktorý plán obnovy pre zelené aktivity ponúka. Z dielne Úradu podpredsedu vlády SR pre plán obnovy v spolupráci s envirorezortom bude v najbližších dňoch vyhlásená výzva, ktorá pomôže pri obnove domov poškodených krupobitím a zemetrasením na východe Slovenska vo výške takmer 23 miliónov eur.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Dobré správy: Z plánu obnovy svieti zelená pre zelené aktivity v oblasti životného prostredia