eReport.sk
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock

Dobrá správa pre pacientov: Ceny voľnopredajného sortimentu v lekárňach narástli len mierne

Ceny prakticky všetkého narástli na Slovensko doslova šialeným tempom. Kto si to najviac odniesol boli rodiny s deťmi, a starí ľudia. Aspoň trochu dobrú správu majú pre pacientov lekárnici.

Ceny voľnopredajného sortimentu v lekárňach narástli mierne. Členovia Asociácie prevádzkovateľov sieťových lekární (APSL) na Slovensku zaznamenali rast cien približne o 4,4 až 4,7 percenta. Ceny narástli minimálne najmä pri vitamínoch. TASR informácie poskytol hovorca asociácie Peter Sedláček.

Pri zvyšovaní treba splniť mnoho prísnych podmienok

„Situácia v lekárňach týkajúca sa inflácie je výrazne lepšia ako v ostatných oblastiach,“ skonštatoval podpredseda asociácie Róbert Nemčický. Minimálne zvyšovanie cien bolo podľa APSL pri vitamínoch, a to o 1,6 %. Pri zdravotníckych pomôckach evidujú lekárne nárast cien o 3,9 %. Naopak, výraznejšie zdražovanie sa týka kategórií domácnosť, lekárenská elektronika (viac ako 21 %) alebo výživa (9,8 %). Pri liekoch na lekársky predpis sú ceny regulované štátom, inflácia tam podľa asociácie aktuálne nezohráva zásadnú rolu. „V prípade receptových liekov sú ceny liekov a doplatky pacientov stabilné, respektíve pri pravidelných kategorizáciách majú tendenciu klesať,“ potvrdil Nemčický.

Pri zvyšovaní treba splniť mnoho prísnych podmienok, pričom sa nesmie prekročiť európska referenčná cena lieku.

Dušan Zachar, šéf Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO)

Šéf Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) Dušan Zachar pre TASR skonštatoval, že Slovensko má jednu z najprísnejších regulácií cien liekov. „Pri zvyšovaní treba splniť mnoho prísnych podmienok, pričom sa nesmie prekročiť európska referenčná cena lieku, čo je aritmetický priemer troch najnižších cien spomedzi úradne určených cien lieku v iných členských štátoch EÚ,“ ozrejmil. Zachar pripomenul, že pri mnohých liekoch uhrádza plnú sumu zdravotná poisťovňa a pacient nič nedopláca.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Sklad humanitárnej pomoci pre utečencov z Ukrajiny v priestoroch Mestského kultúrneho strediska (MsKS) v meste Veľké Kapušany 2. marca 2022.

Ministerstvo zdravotníctva ešte koncom mája pre TASR potvrdilo, že neeviduje žiadosti od výrobcov liekov na novú cenotvorbu a zmeny úhrad zo zdravotného poistenia v rámci kategorizačného zoznamu v dôsledku inflácie.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Dobrá správa pre pacientov: Ceny voľnopredajného sortimentu v lekárňach narástli len mierne

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti