eReport.sk
Foto: tasr

Desaťročie trvajúca vojna v Sýrii si vyžiadala takmer pol milióna obetí

Desať rokov trvajúca vojna v Sýrii si vyžiadala už takmer pol milióna obetí. Oznámilo to v utorok Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva so sídlom vo Veľkej Británii, informuje agentúra AFP.

Podľa najnovších zistení SOHR v Sýrii od začiatku bojov na jar 2011 zahynulo 494 438 ľudí.
„K drvivej väčšine týchto úmrtí prišlo v období od konca roka 2012 do novembra 2015,” uviedol riaditeľ centra Rámí Abdal Rahman.

Podľa neho zníženie intenzity bojov v dôsledku pandémie koronavírusu umožnilo centru aktualizovať svoje predošlé zistenia z marca, kedy uviedlo 388 000 obetí vojny. „Mohli sme zdokumentovať tisícky prípadov, ku ktorým nám chýbali dôkazy,” uviedol Rahman. Podľa najnovších údajov vo vojne doteraz zahynulo takmer 160 000 civilistov, viac ako 168 000 sýrskych vojakov a príslušníkov spriaznených milícií, viac než 68 000 džihádistov, väčšinou príslušníkov extrémistickej organizácie Islamský štát a skupín napojených na al-Káidu, a takmer 80 000 iných povstalcov.

Okrem toho SOHR odhaduje, že najmenej 57 567 ľudí zomrelo v štátnych väzeniach a detenčných centrách. Nepokoje v Sýrii vypukli v polovici marca 2011 a napokon prerástli v dlhoročnú, dosiaľ trvajúcu občiansku vojnu. Tá vyvolala v v Sýrii a okolitých štátoch utečeneckú krízu, pričom situáciu ešte zhoršila pandémia ochorenia COVID-19.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport