eReport.sk
Naďa Urbánková s dcérou Janou, foto: profimedia

Dcéra Nadi Urbánkovej obvinila známeho psychiatra zo sexuálneho napadnutia

Dcéra Nadi Urbánkovej, speváčka Jana Fabiánová tvrdí, že ju renomovaný psychiater Jan Cimický sexuálne napadol.

K útoku malo dôjsť pred dvadsiatimi rokmi. Expertka na sexuálne násilie Johanna Nejedlová popísala, čo údajné obete vedie k verejnému vyhláseniu až po toľkých rokoch. Fabiánová (43) sa proti Cimickému (72) vymedzila krátko po zverejnení jeho mena a ocenenia Pražským hradom. Má dostať štátne vyznamenanie od českého prezidenta Miloša Zemana.

„Prehlasujem na svoju česť: MUDr. Ján Cimický ma sexuálne napadol za dverami svojej ordinácie, keď som nemala ešte ani 23 rokov. Mlčala som mnoho rokov, pretože ma vtedy moja matka, pani Naďa Urbánková, varovala pred dôsledkami zverejnenia celej situácie a rizika pomsty od agresora. Teraz však už nemôžem ďalej mlčať. Protestujem týmto verejne proti oceneniu Jána Cimického prezidentom Českej republiky. Podľa môjho názoru mal už dávno odísť z verejného priestoru a dúfať, že jeho obete budú aj naďalej mlčať,“ napísala Fabiánová na sociálnej sieti.

Jan Cimický. – Foto: Profimedia

Neverili jej?

Krátko potom sa ale tvrdenie zľakla, pretože ho neskôr zase zmazala. „Ďalej k tomu hovoriť nebudem,“ povedala na otázku Blesku. Spoluzakladateľku spolku Konsent, ktorý sa venuje prevencii sexuálneho násilia, Johannu Nejedlovú zmena postoja Fabiánovej neprekvapila. „Je dôležité doceniť, že to urobila, pretože to nie je jednoduché. A mali by sme ľuďom, ktorí takto hovoria, vyjadriť podporu. Neviem, aké reakcie to jej vyhlásenia sprevádzali, ale pravdepodobne neboli úplne pozitívne. Je preto možné, že sa rozhodla to radšej nechať byť. To sme videli, keď vypuklo me too. Obete, ktoré to opisovali, zožali obrovskú kritiku,“ opisuje Nejedlová pre blesk.cz.

Nebol priestor


Prečo sa podľa nej speváčka rozhodla ostro a verejne ozvať až po dvadsiatich rokoch od údajnej udalosti? Dôvodom je okrem iného aj fakt, že vtedy boli také veci na verejnosti tabu. „Ešte pred dvadsiatimi rokmi sa o tých veciach skoro nehovorilo. Takže bolo o to ťažšie, to popísať. Navyše vo chvíli, keď sa vám niečo také deje a máte dvadsať alebo ešte menej, tak je veľmi ťažké sa ozvať. Pretože to robí niekto, kto má pravdepodobne vybudovanú pozíciu a vy ste v tej chvíli ten slabší,“ vysvetľuje expertka.


A podstatný je aj ďalší fakt. Podľa slov samotnej Fabiánovej ju od skoršieho zverejnenia odrádzala aj jej matka, speváčka Naďa Urbánková. „Vo chvíli, keď vám niekto, komu sa zverujete, povie, že o tom máte mlčať, pretože sa to obráti proti vám, tak je jasné, že to v tej chvíli nezverejníte, keď nepočujete ani slovo podpory. A to sa obetiam stáva často, že okolie nereaguje správne,“ hovorí k tomu Nejedlová.

Foto: profimediaKOMENTÁRE ČLÁNKU :

Dcéra Nadi Urbánkovej obvinila známeho psychiatra zo sexuálneho napadnutia

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti