Strana Spolu má v projekte bývalého premiéra Mikuláša Dzurindu svoje miesto. Predseda strany Miroslav Kollár je o projekte veľmi dobre informovaný. Dzurinda to uviedol v príhovore na sobotnom sneme strany Spolu v Senci. „Polpercentná strana“ podľa neho nie je bezvýznamná. Mimochodom, na snem strany s mikro výtlakom prišiel aj premiér Eduadr Heger (OĽANO). Podľa doterajších medializovaných informácií Dzurinda a Heger sa takto snažia zachrániť vládu pred vyslovením nedôvery. Heger podľa Denníka N v tejto súvislosti odmietol, že si kupuje poslancov.
V každom prípade platí, že snem strany Spolu sa zhodou okolností koná iba pár dní pred hlasovaním o vyslovení nedôvery vláde. A hlas šéfa tejto strany a poslanca Miroslava Kollára môže byť rozhodujúci.
FOTO Na sneme strany Spolu sa stretol expremiér Dzurinda s premiérom Hegerom
„Myslím si, že jedna vec je istá už dnes. Strana Spolu má v tomto projekte svoje miesto a môže zohrať nesmierne významnú úlohu v úsilí zbaviť občanov Slovenska úzkosti z toho, že sme odkázaní či odsúdení na budúcu vládu, ktorú bude tvoriť Smer A, Smer B, hnedí či populisti,“ povedal Dzurinda.
Vidí potrebu vzniku novej politickej alternatívy
V príhovore potvrdil, že sa už dva roky stretáva s mladými ľuďmi, ktorí sa chcú venovať reformnej politike. Vytvárajú projekt a myslí si, že sú na dobrej ceste. Keď bude hotový, predstaví ho širokej verejnosti.
„Je potrebné sa pokúsiť vytvoriť zmysluplnú politickú alternatívu pre Slovensko tak, aby mohlo vzniknúť reformné, zodpovedné a proeurópske politické zoskupenie, ktoré sa problémom krajiny prestane vyhýbať, ale práve naopak, tieto skutočné problémy začne riešiť,“ skonštatoval expremiér.
Expremiér pripomenul 90. roky
To, čo sa na Slovensku odohráva v posledných dňoch, expremiérovi pripomína 90. roky za vlády Vladimíra Mečiara. Na Slovensku sa podľa Dzurindu rozhoduje o tom, či tu bude vládnuť kompetentnosť, zodpovednosť, profesionalita, odbornosť. Taktiež či krajina bude schopná dosiahnuť a držať sa „troch veľkých O“ – odvaha, obeť a odolnosť.
„Toto rozhodlo v 90. rokoch. To nám umožnilo vymaniť sa z čiernej diery, integrovať sa s vyspelým svetom a dnes ide o to, aby sme sa z vyspelého sveta svojou hlúposťou, zbabelosťou a slabosťou sami nenechali vytlačiť,“ poznamenal.
O politike ľudovcov a predčasných voľbách
Slovensku chýba podľa Dzurindu politická formácia typu Európskej ľudovej strany (EPP). Domnieva sa, že ak sa spoja stredopravé liberálno-konzervatívne či konzervatívno-liberálne strany, môže to byť báza, na ktorej sa dá vybudovať silná politická alternatíva pre nadchádzajúce parlamentné voľby.
Politika EPP je založená na hodnotách kresťanskej liberálnej demokracie a umierneného konzervativizmu. To môže Slovensku podľa Dzurindu významne pomôcť. Ide mu o založenie perspektívnejšieho projektu, nie o projekt na jedny voľby. „Z istej časti predčasné voľby neovplyvňujú môj projekt, ale do istej časti ho ovplyvniť môžu,“ poznamenal.
Nemá vraj záujem rozkladať strany
Dzurinda tvrdí, že pri procese tvorenia projektu nehrajú jeho osobné motívy žiadnu rolu. Personálne otázky tiež zatiaľ nerieši. Na to, či budú súčasťou projektu strany ako Za ľudí či KDH, odpovedať nevedel. Nemá však záujem rozkladať strany. „Niet pochýb o tom, že profilovo, ideovo a hodnotovo tam istý prienik byť môže, ale všetko má svoj čas,“ skonštatoval s tým, že to je aj dôvod, prečo nechce hovoriť o projekte ako celku, lebo je tam ešte veľa otáznikov.
KDH: Nové strany nie sú riešením
Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) koná samostatne, ale je otvorené dialógu a spolupráci. Jeho predseda Milan Majerský oceňuje snahy demokraticky zmýšľajúcich politikov o riešenie súčasnej politickej situácie. Hnutie o tom informovalo na sociálnej sieti. Reagovalo tak aj na možnú spoluprácu s expremiérom Mikulášom Dzurindom na jeho novom projekte.
„Sme otvorení pre dialóg, avšak treba dodať, že nie sme presvedčení o tom, že riešením pre Slovensko je zakladanie nových a nových politických strán,“ poznamenal Majerský. KDH je preto podľa vlastných slov pripravené diskutovať o vytvorení zázemia priamo v hnutí pre konzervatívne a demokraticky zmýšľajúcich politikov.
Odhliadnuc od toho, ako dopadne rokovanie v parlamente o páde vlády, hnutie pracuje na tom, aby mohli postaviť zmysluplnú alternatívu extrémistom a zlodejom a tiež alternatívu súčasného riadenia krajiny, uviedol podpredseda KDH Tomáš Merašický na sobotnom sneme strany Spolu.
S Nicholsonovou Dzurinda nepočíta
Dzurinda zároveň povedal, že europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová nie je súčasťou jeho projektu. Priblížil, že postupne na návrhy členov a spoločný konsenzus prichádzajú do projektu ďalší ľudia. „Ďuriš Nicholsonová záujem neprejavila a nikto z mojich priateľov ju nenavrhol,“ tvrdí.
Šéf Spolu poukázal na pol milión voličských hlasov
V posledných rokoch sa na Slovensku trieštia demokratické sily, čím dochádza k ohrozeniu demokracie. Silnie extrémizmus, populizmus a spochybňovanie členstva Slovenska v NATO a Európskej únii. Na sneme strany Spolu to v príhovore uviedol jej predseda Miroslav Kollár.
Predseda SPOLU Miroslav Kollár počas snemu strany Spolu – občianska demokracia k zhodnoteniu komunálnych a regionálnych volieb. Stratégia strany pre parlamentné voľby. V Senci 10. decembra 2022. – Foto: tasr
„Zvýrazňuje to potrebu spolupráce a spájania s cieľom vytvorenia jasnej občiansko-demokratickej alternatívy pre stredopravého voliča,“ podotkol Kollár. Zároveň poukázal na to, že v posledných parlamentných voľbách ostalo takmer polmilióna hlasov občanov mimo Národnej rady SR. Považuje to za nezodpovedné a je presvedčený, že takáto chyba sa zopakovať nikdy nesmie.
M. Kollár: Musíme sme všetci demokrati zomknúť
„Vidíme, ako sa vyvíja svet. (…) O to viac sa musíme všetci demokrati zomknúť a začať sa správať rozumne a zodpovedne,“ poznamenal. Kollár apeloval, že ak Slovensko pustí k moci mafiu a extrémistov, tí sa postarajú o to, aby krajina prestala byť západnou demokraciou s perspektívou dobrého života.
Heger: Slovensko potrebuje plán, aby sa mafia nevrátila
Na sneme strany Spolu vystúpil s príhovorom aj premiér Eduard Heger (OĽANO). Uviedol, že Slovensko potrebuje plán, aby sa mafia nevrátila. A podľa Hegera sa to dosiahnuť to dá iba vtedy, keď sa prestanú strany „medzi sebou požierať“. „Nemôžeme vyhrať tento zápas, ak ho budeme viesť medzi sebou,“ podotkol premiér s tým, že Slovensko potrebuje spoluprácu strán.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Dával rozumy Hegerovi? Dzurinda na sneme Spolu: Predčasné voľby do istej časti môžu ovplyvniť môj projekt!