eReport.sk
Ľudia v Ružomberku čakajú na testovanie
Na ilustračnej snímke ľudia v Ružomberku čakajú v rade na testovanie na Covid-19. Foto: shutterstock/jaroslav moravcik

Dáta bez pátosu o lete: Bude covid? Už sme miliardu na testovanie minuli, druhú netreba!


Do nemocníc idú jednoznačne starí a chorí ľudia, s vekom rastie pravdepodobnosť hospitalizácie dramaticky a pod pojmom „starší“ rozumieme „nad 65 rokov“, referujú vo svojom poslednom statuse experti z občianskej iniciatívy Dáta bez pátosu.

Experti na dátovú analytiku, krízový manažment a grafickú interpretáciu dát z iniciatívy Dáta bez pátosu v ostatnom statuse na sociálnej sieti ponúkli odpoveď na otázku, či Slovákov počas tohto leta potrápi ochorenie Covid-19. Hovoria o troch poznatkoch/faktoch, ktoré sú v tejto súvislosti podľa nich určujúce. Nech sa páči, tu sú:

  • Prvým poznatkom toto leto je fakt, že mnohé krajiny nereportujú dáta denne, mnohé reportujú kumulatívne (najlepší deň je utorok streda v týždni s reportingom dáta za minulý týždeň.
  • Druhým poznatkom je, že krajiny v Európe majú inú intenzitu testovania a tým pádom sú dáta pozitívnych neporovnateľné. Grécko a Rakúsko testuje približne 30 krát viac ako Slovensko a Česko. U nich testujú hocikoho, u nás testujeme diagnostikovaný covid a rodinu pozitívneho. Oni vyhadzujú peniaze von oknom, my ich našťastie šetríme na zdravotnícku starostlivosť. Už sme 1 miliardu na testovaNIE minuli, druhú netreba.
  • Tretím faktom je, že mnohé krajiny vykazujú vysoké percento pozitívnych testov. Taiwan takmer 80%, Slovensko spolu s Českom viac ako 30%, často testujúce krajiny medzi 10% a 30%.

Následne sa rozpisujú o tretej vlne Omikronu. „Po Portugalsku, kde podobne ako minulý rok prišla vlna najskôr, sa Omikron 4-ka, a asi skôr 5-ka rozbehol po dovolenkových destináciách: Španielsko, Francúzsko, Taliansko, Grécko, Malta a pridali sa nemecky hovoriace krajiny Nemecko, Rakúsko a postupne aj Švajčiarsko. Vlna zatiaľ trvá 2-3 mesiace: Zatiaľ pozorujeme, že v krajinách ako Taiwan a Portugalsko, kde zistili pozitívny test u 15%-20% obyvateľstva, ale reálne bolo infikovaných asi 2-3 krát viac obyvateľov,“ komentujú situáciu analytici.

Podľa nich špička prichádza do 4-5 týždňov po nástupe silného rastu. „Zatiaľ pozorujeme, že asi mesiac trvá vyšplhať sa na vrchol vlny. To sú slovenské čísla ´ako keby´ sme mali 10-15 tisíc prípadov denne. Nie je to katastrofa, nesymptomatickí ľudia dokonca nezostávajú v karanténe, nie sú zavedené žiadne opatrenia okrem individuálneho ´chráň sa´ a respirátorov v zdravotníckych zariadeniach,“ konštatujú.

Po špičke podľa združenia Dáta bez pátosu prichádza pozvoľný pokles, jednoznačné odznievanie vlny a nižšie čísla pozitívnych. „Tento pokles nie je tak strmý ako rast, ale to môže byť skreslené počtom a intenzitou testov,“ spresňujú experti.

Odborníci tvrdia, že západná Európa je preukázateľne asi 1 mesiac oneskorená za Portugalskom a Taiwanom a tak možno špičku čakať do 2-3 týždňov. „O Slovensku ťažko povedať, ale určite nie sme o ďalší mesiac posunutí (ako ukazujú krivky v grafe), to len málo (chvála ministrovi) testujeme a tak obraz o reálnej situácii pozitívnych nemáme. Ale obraz o LETNEJ COVID VLNE 2022 máme, lebo dôležitý je parameter,“ podčiarkujú analytici.

V nasledujúcich riadkoch si prečítajte, čo uviedli o spomínaných parametroch.

  • H O S P I T A L I Z O V A N Í – nakoniec, ako vždy.
  • KEDY BUDE ŠPIČKA?
  • A tam sme s 250 pacientami dobre, aj keď sme vyrástli zo 100-ky pred 2-3 týždňami. Takže vlnu už máme. Špička bude asi na prelome júla-augusta (s príchodom mnohých dovolenkárov)
  • DOBRÉ SPRÁVY
  • Do nemocníc idú jednoznačne starí a chorí ľudia, s vekom rastie pravdepodobnosť hospitalizácie dramaticky a pod pojmom „starší“ rozumieme „nad 65 rokov“.
  • V nemocniciach sú medzi vykazovanými pacientami aj tí, ktorí neprišli do nemocnice s kovidom, ale im ho tam „natestovali“.
  • Počet pacientov na špičke v Portugalsku bol „ako keby“ slovenských 1000 pacientov (https://bit.ly/3OPfAM7)
  • Umiera asi 0,2% – 0,3% pozitívnych v krajinách, kde sa intenzívne testuje a kde bolo úmrtí výrazne menej v predchádzajúcich vlnách. Veľkou šancou Slovenska je, že sa vlna hospitalizácií a úmrtí nebude opakovať, lebo ľudia už kovid mali, v nemocnici boli a mnohí, bohužiaľ, aj zomreli.
  • Dnes sú na prvých priečkach v úmrtiach na 1 milión obyvateľov krajiny: Island, Malta, Grécko, Fínsko, Nemecko, Taliansko, Dánsko, Chorvátsko (tradične), Británia, Portugalsko.Metodika reportovania úmrtí sa ale medzi krajinami líši.
  • Každopádne ide podľa dobre a prehľadne reportujúcich krajín o veľmi starých občanov. Na Islande je 1/3 úmrtí nad 90 rokov, druhá tretina je medzi 80 a 90 rokmi a menej ako 10% úmrtí je pod 70 rokov (viď tabuľka: https://www.covid.is/data)
  • Samozrejme, na Slovensku toľko a tak starých ľudí nemáme, lebo máme dezolátny zdravotný stav aj o 20 rokov mladších občanov (v priemere).
  • Pokojné leto Vám, prežite ho vonku na slniečku, veľa športujte, hýbte sa, nepriberte (prípadne schudnite), venutjte sa pozitívnym veciam.

Zdroj: fb/databezpatosu

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Dáta bez pátosu o lete: Bude covid? Už sme miliardu na testovanie minuli, druhú netreba!

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre