eReport.sk
Andrej Danko, foto: tasr

Danko o tom, kto vybavil Sputnik: Matovič si išiel svoje, na dohodu s Rusmi sa vykašlal!

Nebyť jeho zákulisnej práce, zásielky ruskej vakcíny Sputnik V by na Slovensko nikdy nedorazili. Tvrdí to šéf národniarov Andrej Danko (46), ktorý dodáva, že s premiérom Igorom Matovičom (47) sa nerozpráva a tak echo na ruského ministra obchodu a priemyslu Denisa Manturova posunul vláde cez vicepremiéra Richarda Sulíka (53). Spôsob ako premiér odprezentoval dodávky očkovacej látky ho však šokoval pretože podľa Danka to urobil “ala Igor” a porušil pritom dohodu s ruskou stranou. Matovič podľa neho nehovorí pravdu ani o počte zazmluvnených dávok.

Ako ste sa cítili keď ste videli ako Igor Matovič stojí na letisku v Košiciach pred lietadlom s vyloženými vakcínami Sputnik V a spochybnil, že máte zásluhu na ich dovoze?

Matoviča neriešme prosím vás. Pozrite si môj facebook a uvidíte ako som ho pred štyrmi týždňami vyzval aby kontaktoval Denisa Manturova, pretože ten ma ako minister priemyslu zavolal keď tam bol aj jeho náprotivok z Maďarska. Po dvoch týždňoch Igor Matovič začal rokovať. Mal problém s termínom, dostal predĺženie aj kvôli tomu, že som o to prosil. Dostal do minulého piatku termín, aby povedal áno či nie. V piatok bol ten kontrakt odobrený a podpísaný, v nedeľu som to komunikoval.

Tak prečo premiér na tlačovke tvrdil, že ste mu nepomáhali pri nákupe?

To, čo rozpráva Igor Matovič, ja komentovať nebudem. Je mi ľúto ako sa vyjadril. Dnes už národ vie, že jeho spôsob komunikácie sú často konflikty a klamstvá. Ja som urobil všetko čo som zákulisne dokázal priamou komunikáciou s ministrom vzhľadom na to, že tie väzby sú niekoľkoročné. Je to priateľ s ktorým nielen o Sputniku ale každý mesiac telefonujem. Dôležité je, že tu Sputnik je, pretože ho mohol doviesť len predseda vlády, súkromná firma ho doviesť nemôže. Tu patrí uznanie tej časti, ktorú urobil Matovič s vládou. Dnes už otvárame druhú tému lieku, ktorý by takisto mohli doviesť a znova ho vyzývame, aby si všimol aj tento liek.

Andrej Danko sa na sociálnej sieti prezentuje viacerými fotkami s ruským ministrom Denisom Manturovom. – Foto: FB AD

Komunikovali ste pri vybavovaní ruskej vakcíny aj priamo s premiérom Matovičom?

Nie, ja som volal Richardovi Sulíkovi a poprosil som ho o sprostredkovanie, keďže sa s Igorom Matovičom ťažko rozpráva. Sulík mi povedal, že to bude tlmočiť ministrovi zdravotníctva Markovi Krajčímu. Bol to krátky rozhovor. Ja som chcel, aby aj Sulík mal dobré vzťahy s Manturovom kvôli energetike, pretože sú to strategické záujmy. A keď si pozriete moje výzvy štyri týždne dozadu, dostal Matovič v mojich stanoviskách a tlačových správach presne návod čo má robiť.

Vy ste odkedy vedeli, že dohoda je spečatená a ruská očkovacia látka príde na Slovensko?

Ja som to vedel v sobotu.

Mali ste aj embargo na verejné vyjadrenia o plánovanej dodávke?

Je prirodzené, že ja obsah zmluvy nemôžem zverejniť. Ja sa čudujem, že Matovič zverejnil cenu a že tam poslal vojenské lietadlo, lebo si treba uvedomiť, že vojenské lietadlo sa používa výnimočne. Ten spôsobom ako to Igor Matovič urobil ma šokoval, pretože dohoda bola, že sa to nebude až tak popularizovať. Je to aj kvôli tomu, že tej vakcíny je nedostatok aj pre Ruskú federáciu. Ale to už je spôsob, ktorý by som nazval ala Igor.

Tlačovkou v Košiciach pri vykladaní vakcín z lietadla porušil podľa Danka Matovič dohodu s Rusmi. – Foto: tasr

Ako to myslíte?

V každom prípade som rád, že to dorazilo a verím, že to nepokazia tým, že budú tie očkovania protekčné. Čo nehovoril pravdu je aj množstvo, zatiaľ je dohodnutý len milión dávok očkovacích látok. Samozrejme keď ja nie som ústavný činiteľ môžem len zákulisne pomáhať a konkrétny obsah a podmienky som ani nechcel vidieť. Vedel som všeobecné informácie a tie som posúval.

Čo vravíte na kritické reakcie na nákup Sputnika zo strany predstaviteľov strany Za ľudí alebo ministra zahraničných vecí Ivana Korčoka z SaS?

To je ich problém. Korčok by v živote nebol na tých postoch v Amerike keby sme my neurobili prácu na ministerstve obrany. Mrzí ma jeho postoj, no naozaj to nechcem komentovať a je to ich koaličný problém. Oni vidia svet len na západ a svet má štyri svetové strany, preto nechápem tú ich hystériu. Mali by sa viac pozerať ako to robí Orbán a svet by vyzeral inak. Oni potrebujú len konflikt a aj Tomáš Valášek čo odišiel zo strany Za ľudí aj z koalície, s ním je to tak isto. Ono je to schizofrénia ich postoja, lebo keď si pozriete bezpečnostnú stratégiu kde Rusko označili za hrozbu, tak ich chápem. Pár mesiacov dozadu schválili absolútne bludnú bezpečnostnú stratégiu, ktorá hovorí o rizikách zo strany Ruska. Skôr by som sa čudoval keby tak Korčok a Valášek nereagovali.

Zlepšila táto spolupráca aspoň trochu váš vzťah s premiérom Matovičom?

Ja s premiérom nekomunikujem. Bolo by dobré, ak by v čase keď odíde Igor Matovič z funkcie, aby mohol tak telefonovať s Emmanuelom Macronom, ako ja telefonujem s Rusmi alebo aj s inými západnými politikmi. Matovič má svoj život vo svojich rukách a nechcite, aby som ho komentoval. Za štyri roky som si s ním dosť vytrpel, zošedivel som pri ňom. Ľudia nechceli veriť aký Igor Matovič je, teraz ho máte. Tí, ktorí ho volili nech si ho pozrú ako sa správa. Jeho zásada je vyvolať konflikt, upriamiť na seba pozornosť a žiaľbohu dosť často potom aj nehovoriť pravdu.

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy