eReport.sk
Peter Pellegrini a jeho Hlas-SD sú pripravení podporiť zákon o Slovenskej televízii. Foto: yt/@ereporttv

Ďalšia rana pre opozíciu: Pellegrini a jeho Hlas sú pripravení podporiť zákon o Slovenskej televízii, ak splní všetky potrebné atribúty


Ďalšia rana pre opozíciu! Boj o RTVS bude zrejme ešte poriadne tuhý. Oheň, ktorý zapálili národniari z SNS okolo verejnoprávnej televízie horí čím ďalej tým viac a zatiaľ nie je sily, ktorá by ho uhasila. Opozícia je prirodzene proti plánovaným zmenám, kým koalícia drží spoločnú líniu. Podporu návrhu SNS vyjadril aj Peter Pellegrini a jeho Hlas-SD, a to v prípade, že nový zákon o televízii naplní všetky potrebné atribúty.

RTVS sa musí zlepšiť vo viacerých činnostiach

Strana Hlas-SD je pripravená podporiť navrhovaný zákon o Slovenskej televízii a rozhlase, ak bude spĺňať potrebné atribúty, medzi ktoré patrí zlepšenie hospodárenia a štruktúry vysielaného programu. Počas návštevy Berlína to vo štvrtok uviedol predseda NR SR a šéf Hlasu-SD Peter Pellegrini. Hlas-SD podľa neho navrhovaný zákon sleduje, skúma a čaká na pripomienky k nemu, pričom jej predsedníctvo ani klub o samotnom texte ešte nehovorili.

Pokiaľ bude zákon ako taký spĺňať hlavne tieto atribúty, aby sa zlepšila ekonomika samotnej slovenskej televízie, aby sa zlepšila jej popularita u divákov, štruktúra vysielaného programu, tak samozrejme my sme pripravení takéto návrhy zákona podporiť.

Peter Pellegrini, predseda Národnej rady SR, predseda strany Hlas-SD a prezidentský kandidát

Legislatíva sa podľa jeho slov nebude prijímať v skrátenom konaní, ale štandardnou parlamentnou cestou. „Pokiaľ bude zákon ako taký spĺňať hlavne tieto atribúty, aby sa zlepšila ekonomika samotnej slovenskej televízie, aby sa zlepšila jej popularita u divákov, aby sa zlepšila štruktúra vysielaného programu, tak samozrejme my sme pripravení takéto návrhy zákona podporiť,“ vyhlásil Pellegrini.

Nikto nejde RTVS rušiť, práve naopak

Návrh nového zákona o slovenskej televízii a rozhlase z dielne ministerstva kultúry podľa Pellegriniho predmetom rokovaní s predsedníčkou nemeckého Spolkového snemu Bärbel Basovou nebol, pretože podľa neho ide o čisto vnútroštátnu záležitosť SR. Zamestnancom RTVS, ktorí majú z navrhovaných zmien obavy a žiadajú jej zachovanie, Pellegrini odkázal, že „nikto nejde RTVS ani rušiť ani nič s ňou robiť, práve naopak“.

Nový zákon by mal okrem iného televízii rozviazať ruky, aby si mohla odkrojiť viacej z reklamného koláča a mať tak svoje dodatočné príjmy.

Peter Pellegrini, predseda Národnej rady SR, predseda strany Hlas-SD a prezidentský kandidát

Zároveň ich vyzval, aby sa nenechali zatiahnuť do vnútropolitických bojov a aby počkali na konečné znenie právnej normy, ktoré prejde parlamentom. Podľa Pellegriniho RTVS musí prejsť kvalitatívnou zmenou, aby nebola „podvyživená“ a aby sa mohlo posilniť jej postavenie v porovnaní s verejnoprávnymi televíziami v okolitých krajinách, ale aj v porovnaní s tými komerčnými na Slovensku.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. predseda strany Smer-SD a premiér SR Robert Fico,
  2. Na snímke podpredseda vlády a minister životného prostredia SR Tomáš Taraba (nominant SNS)

Ako ďalej šéf parlamentu zdôraznil, nový zákon by mal okrem iného televízii „rozviazať ruky, aby si mohla odkrojiť viacej z reklamného koláča a mať tak svoje dodatočné príjmy“, ako aj zlepšiť pracovné podmienky jej zamestnancov. Šéfovi NR SR v kontexte nového návrhu zákona neprekáža, že štát by mal nominovať členov rady, ktorá by mala voliť riaditeľa televízie. Nevidí nič zlé na tom, ak chce mať vláda zodpovednosť za to, ako bude fungovať verejnoprávna televízia, podobne, ako má vplyv na rozhodovanie o fungovaní železníc, nemocníc, diaľničnej spoločnosti či iných inštitúcií.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Ďalšia rana pre opozíciu: Pellegrini a jeho Hlas sú pripravení podporiť zákon o Slovenskej televízii, ak splní všetky potrebné atribúty

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: