eReport.sk

Cyklopruhy zväčša zívajú prázdnotou

Februárové počasie má aj tento rok ďaleko od zimy. Denné teploty nad 10 stupňov poskytujú možnosti voľnočasových aktivít, ktoré v tomto období nie sú veľmi obvyklé. Sporadicky možno vidieť cyklistov, najmä v lokalite Kamenného mlyna, na Hlbokej, Rybníkovej aj Cukrovej. Je to logické, pretože v prvom prípade ide o oddychovú zónu, a v tých ďalších o hlavné ťahy. 

Cyklistov v obytných štvrtiach nevidno 

Diametrálne odlišná je však situácia na toľko diskutovanej Študentskej a na susedných uliciach, kde mesto pre cyklistov vyznačilo kilometre pruhov. Stretnúť tam cyklistu je rarita, hoci neraz majú možnosť jazdy aj v protismere. Zato na Študentskej často nájdete poškodený, či dokonca odhodený obrubník, vymedzujúci cyklopruh. Počas druhého februárového týždňa to bolo možné vidieť pred križovatkou s Komenského. Ale pre dopravných inžinierov mesta je to zrejme nepodstatná záležitosť. Vinu nepochybne pripisujú neopatrnej jazde vodičov.

Zbytočné manévre vodičov a cyklistov

Iste, nie všetci vodiči sú disciplinovaní. Je však málo pravdepodobné, že si niekto dobrovoľne poškodí auto na takom obrubníku. Najmä vodiči autobusov by vedeli rozprávať, koľko zbytočných manévrov musia urobiť, keďže autobusové zastávky sú v cyklopruhoch. 

Foto: Vytrhnuté oddeľovacie obrubníky na Študentskej ulici

Nevyužité podmienky

Každý chápe, že cyklisti sú spolu s chodcami najzraniteľnejší účastníci premávky. Legislatíva to aj patrične zohľadňuje. Ale aký význam má vytvárať podmienky, ktoré zostávajú nevyužité? Navyše za nie malé peniaze. Takéto postupy vytvárajú akurát nevraživosť medzi jednotlivými skupinami. Keď cyklista zavolá hliadku mestskej polície na podnikateľa, ktorý si z auta zaparkovaného na cyklochodníku vykladá tovar do svojej prevádzky, lebo ho nechce prenášať niekoľko desiatok metrov, je to len malá ochutnávka toho, kam smerujeme. Potrebujeme si vytvárať rezervácie, lebo nedokážeme žiť vedľa seba?

Ďalšie cyklotrasy

Mesto aj tento rok plánuje budovať kilometre ďalších cyklotrás. Keďže na to čerpá zdroje z eurofondov, nemožno hovoriť o ich inom využití. Robiť však niečo len na vylepšenie štatistík bez toho, aby to malo aj reálny význam, je kontraproduktívne.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Cyklopruhy zväčša zívajú prázdnotou

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie