eReport.sk
kľúčom k úspechu na Ukrajine
Ruský minister obrany Sergej Šojgu údajne so svojím francúzskym kolegom rokovali aj o mieri na Ukrajine. Ten to ale popiera. Foto: tasr/ap

Čoho sa Francúzi zľakli? Popierajú tvrdenie Ruska, že diskutovali o mierových rozhovoroch o Ukrajine


Zapierať! Zapierať! A ešte raz zapierať! Zrejme aj týmto starým pravidlom sa riadi Francúzsko, ktoré popiera, že by rokovalo s Ruskom o mieri na Ukrajine. Ak by to bola pravda, že ministri obrany o tom spolu rokovali, čo zrejme aj bude, potom čoho sa Francúzsko bojí? Že by sa stalo čiernou ovcou pre všetkých mierotvorcov? Alebo že by klesol ich kredit ako vodcu európskeho ťaženia proti Rusku a obrane Ukrajiny?

Kto si tu teda vymýšľa a klame?

Rusko vyhlásilo, že jeho minister obrany Sergej Šojgu a francúzsky náprotivok Sébastien Lecornu v stredu počas zriedkavého telefonátu diskutovali o možných mierových rozhovoroch o ukrajinskom konflikte, ale toto tvrdenie Paríž okamžite poprel. TASR prevzala správu z tlačovej agentúry AFP.

Nečakaný telefonát, ktorý podľa Moskvy iniciovalo Francúzsko, je vzácnym momentom v kontaktoch oboch krajín, ktorých vzťahy veľmi vážne narušila dvojročná vojna na Ukrajine. „Zaznamenali sme pripravenosť na dialóg o Ukrajine. Východiskom by mohla byť Istanbulská mierová iniciatíva,“ napísalo ruské ministerstvo obrany vo vyhlásení k telefonátu.

Francúzsko úprimne odsudzuje útočnú vojnu, ktorú Rusku spustilo na Ukrajine.

Vyhlásenie francúzskeho ministerstv obrany

Ministerstvo nespresnilo, čo to znamená, a zdroj blízky Lecornovi urýchlene poprel, že takýto rozhovor prebehol. „Francúzsko nič také neprijalo, ani nenavrhlo,“ povedal zdroj o konflikte pre AFP. Francúzske ministerstvo obrany pripustilo, že dvojica politikov diskutovala o Ukrajine, ale zdôraznilo, že Lecornu v rozhovore potvrdil francúzsku podporu Kyjeva v jeho boji proti Rusku.

Turecko, člen Severoatlantickej aliancie (NATO), minulý mesiac uviedlo, že je pripravené znovu hostiť mierový summit oboch bojujúcich strán. Kyjev však túto myšlienku priamych rokovaní s Moskvou odmietol. Ankara hostila prvý mierový summit v týždňoch, ktoré nasledovali po spustení ruskej invázie na Ukrajinu vo februári 2022.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Blokujú správnu vec!
  2. Vladimr Putin

Kontakty medzi vysokopostaveným ruským predstaviteľom blízkym prezidentovi Vladimirovi Putinovi a vplyvným ministrom európskej veľmoci sú počas dva roky trvajúcej vojny zriedkavé. Obe strany po telefonáte uviedli, že ministri diskutovali o minulomesačnom smrtiacom útoku na moskovskú koncertnú sálu, ku ktorému si prihlásila teroristická organizácia Islamský štát a západné krajiny ho odsúdili.

 Lecornu povedal Šojguovi, že Francúzsko bolo vždy pripravené bojovať proti „terorizmu“ a je pripravené na „intenzívnejšie výmeny informácií s cieľom čo najefektívnejšie bojovať proti tejto hrozbe“. Uviedlo to vo vyhlásení francúzske ministerstvo obrany. Dodalo, že „Francúzsko terorizmus silno odsudzuje a je solidárne s obeťami a ich rodinami“, zároveň však „úprimne odsudzuje útočnú vojnu, ktorú Rusku spustilo na Ukrajine“.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Čoho sa Francúzi zľakli? Popierajú tvrdenie Ruska, že diskutovali o mierových rozhovoroch o Ukrajine

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: