eReport.sk
Ján Mikas referendum
Hlavný hygienik SR Ján Mikas. Foto: tasr

Čo dodržať pri hlasovaní v referende? TOTO odporúčajú Mikasovi odborníci!

Čo dodržať pri hlasovaní v referende? Vo volebnej miestnosti by si mali ľudia prekryť horné dýchacie cesty, najlepšie respirátorom. Odporúča to Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR, ktorému šéfuje hlavný hygienik SR Ján Mikas. Jeho odborníci vyrukovali so súborom rád k sobotňajšiemu referendu. Radia napríklad aj dodržiavať odstupy či používať dezinfekciu.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Rudolf Zajac, bývalý minister zdravotníctva.
  2. Žena vhadzuje obálku s hlasovacím lístkom do volebnej schránky vo volebnej miestnosti v Gymnáziu Park mládeže v Košiciach 21. januára 2023.
  3. Robert Fico (Smer-SD) na snímke z videa.
  4. Líder strany Hlas-SD Peter Pellegrini po hlasovaní v referende.

„Ide o preventívne kroky, ktorými je možné počas aktuálnej pandémie ochorenia COVID-19 a chrípkovej sezóny znižovať riziko šírenia respiračných ochorení (COVID-19, chrípka, chrípke podobné ochorenia a podobne),“ ozrejmila hovorkyňa úradu Daša Račková.

Občania by nemali zabudnúť ani na dezinfekciu rúk

Členovia volebných komisií by mali podľa ÚVZ vo volebných miestnostiach uverejniť oznam pre voličov o odporúčaní dodržiavať základné hygienicko-epidemiologické opatrenia. Mali by tiež zabezpečiť dezinfekciu rúk pred vstupom do volebnej miestnosti, ako aj na stoloch pre členov komisie.

Úrad tiež radí predísť zhromažďovaniu osôb na jednom mieste. „Zabezpečte vo volebnej miestnosti len potrebný počet voličov v jednom okamihu,“ uviedol. Dôležité je aj pravidelné vetranie, dezinfekcia dotykových plôch, kľučiek aj písacích potrieb. „Písacie potreby dezinfikovať po každom použití voličom, nezdieľať písacie potreby medzi sebou,“ zdôraznili odborníci.

Myslieť by ste mali aj na bezpečný sociálny odstup

Voličom úrad pred vstupom do miestnosti odporúča prekryť si horné dýchacie cesty a vydezinfikovať ruky. „V prípade, že pred vstupom do volebnej miestnosti nebude k dispozícii dávkovač dezinfekcie, použite vlastnú,“ doplnil.

Pri čakaní v rade radí dodržiavať dostatočný sociálny odstup. „Ak je vo volebnej miestnosti veľa ľudí, počkajte pred ňou, aby v nej bol len potrebný počet voličov,“ podotkli odborníci. Odporúčajú tiež používať vlastné písacie potreby a po odchode z volebnej miestnosti taktiež vydezinfikovať si ruky.

V prípade, že je volič v povinnej domácej izolácii pre ochorenie COVID-19 a požiadal o vyslanie špeciálnej volebnej komisie, mal by si pred jej príchodom prekryť horné dýchacie cesty respirátorom a vydezinfikovať si ruky. Použiť by mal vlastné písacie potreby.

V závere minulého roka Mikasov úrad pripomenul, že človek by mal byť aktívny aj v zimných mesiacoch. A na sociálnej sieti v tejto súvislosti ponúkol 10 odporúčaní.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Čo dodržať pri hlasovaní v referende? TOTO odporúčajú Mikasovi odborníci!

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti