eReport.sk
Čo má šport s vojnou?
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj počas stretnutia so slovenskou vládnou delegáciou. Zdroj: fb/zelenskiy.official

Čo, ak sa tu zmení vláda? Zelenskyj varoval SR: Najväčší problém by to bol pre vašu krajinu!

Čo, ak sa zmení vláda na Slovensku? Bol by to pre Ukrajinu problém? Zelenskyj reagoval, že iba drobný. Horšie by to podľa prezidenta Ukrajiny bolo pre samotné Slovensko!

Viacerí slovenskí novinári tento týždeň vycestovali spolu s ministrami obrany, hospodárstva a zahraničných vecí na Ukrajinu. Aj keď našu redakciu nikto z vlády Eduarda Hegera (OĽANO) na túto cestu nepozval, pozorne sme monitorovali zahraničnú cestu členov vlády SR aj pozvaných novinárov. Medzi zástupcami tzv. siedmej veľmoci, ktoré sa ocitli na zozname účastníkov cesty k nášmu východnému susedovi, nechýbala ani súkromná televízia zo Záhorskej Bystrice – TV Markíza.

Aké to bolo stretnutie pre ministrov? Najemotívnejšie!

Za Markízu vycestovala na Ukrajinu známa televízna reportérka Gabriela Kajtárová, ktorá tam nebola prvýkrát. V rámci reportáže, v ktorej, samozrejme, nechýbali emócie, v piatok Kajtárová vo večerných správach podrobne informovala o vyhláseniach slovenských ministrov, ktorí tam boli. Televízia stretnutia Hegerových rezortných šéfov komentovala ako „najemotívnejšie, aké kedy zažili“. Tak totiž opísali stretnutie s ukrajinskou vládou a prezidentom Volodymyrom Zelenským traja slovenskí ministri po návrate z Kyjeva.

Cesta k Zelenskému sa nakrútiť vraj nedá

Hlavným bodom stretnutia bolo, ako inak, stretnutie so Zelenským. Cesta k nemu, sa podľa Kajtárovej, nakrútiť nedá. „Tmavými chodbami prezidentského paláca a za prísnych bezpečnostných opatrení, pod informačným embargom, okolo barikád z pieskových vriec a pod dohľadom samopalov. Ministri to popisujú, ako akčný film,“ popisuje podrobnosti markízacka reportérka.

Káčer o Zelenskom: Má v hlave všetko upratané

„Oproti vám stojí skromný, pokorný, ale rázny človek, ktorý evidentne má v hlave všetko upratané. Evidentne, napriek obrovskej únave, sa absolútne sústredí na rokovanie. Keby som za 30 rokov mal vybrať jedno stretnutie, ktoré na mňa urobilo obrovský, aj ľudský, aj profesionálny dojem, tak by to bolo toto stretnutie,“ hodnotil pred slovenskými žurnalistami prítomnými v Kyjeve rokovanie so Zelenským Rastislav Káčer, šéf slovenskej diplomacie.

Zelenskyj Hegerovej vláde ďakoval
l

Zelenskyj si potriasa rukou s Naďom, v pozadí uprostred minister Káčer. – Foto: fb/zelenskiy.official

Kajtárová, ktorú v Kyjeve zvečnil aj fotograf rezortu ministra Jaroslava Naďa, následne podčiarkla, že šéf ukrajinského režimu sa osobne stretol aj so slovenskými novinármi.

Gabriela Kajtárová na stretnutí s ukrajinským prezidentom.

Gabriela Kajtárová na stretnutí s ukrajinským prezidentom. – Foto: Ministerstvo obrany SR

„Hovorí s nami trištvrte hodinu. O vojne, mieri, utrpení aj odvahe. Ukrajinci vraj budú bojovať do konca, ak Vladimir Putin nezvolí civilizovanú cestu k mieru,“ reportuje z metropoly Ukrajiny redaktorka.

Hegerova vláda ako dôležitý partner Kyjeva? Skôr nie

Kajtárovú zaujímalo aj to, čo hovorí Zelenskyj na vnútropolitickú situáciu na Slovensku. „Pýtam sa ho, ako veľmi by bol pre Ukrajinu problém, keby sa na Slovensku vymenila vláda,“ parafrázuje reportérka TV Markíza svoju otázku, ktorú adresovala v Kyjeve ukrajinskému prezidentovi. A reakcia Volodymyra Zelenského? Uviedol, že v tom veľký problém nevidí. A nepriamo svojou odpoveďou naznačil, že vládu Hegera, ktorá Ukrajine významne pomáha, nepovažuje zo svojho pohľadu za až takého nepostrádateľného partnera.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Dostal Naď Slovensko do problémov?
  2. Naď, Káčer a Hirman z Kyjeva vyhlásili, že tam neprišli s prázdnymi rukami
  3. Povinnosti voči Ukrajine nikdy nekončia?
  4. Zelenský žiada jeho mier

„Samozrejme, že by to bol pre nás problém, ak by vaša vláda bola proruská. Jasné, že to je problém. Ale je to malý problém. My bojujeme s Rusmi, verte mi, toto by bol drobný problém. Myslím, že najväčší problém by to bol pre vašu krajinu,“ varoval reakcii prezident Ukrajiny.

Viac o reakciách Zelenského pre slovenských novinárov, ktorí boli tento týždeň s členmi Hegerovej vlády v Kyjeve, sa dočítate na stránkach spravodajského webu TV Markíza, tvnoviny.sk.

Naď si prevzal Rad Jaroslava Múdreho druhého stupňa

Ako sme vás informovali, ukrajinský prezident a ďalší predstavitelia krajiny sa vo štvrtok po návšteve slovenských ministrov v Kyjeve poďakovali Slovensku za podporu a pomoc. „Od prvých dní úplnej invázie agresora na Ukrajinu sme cítili silnú podporu Slovenska,“ napísal Zelenskyj na svojom účte na sociálnej sieti Telegram. „Ďakujeme vám za pomoc. Vždy si to budeme pamätať.“

Slovenský minister obrany Jaroslav Naď si počas oficiálnej návštevy v Kyjeve prevzal ocenenie. A to priamo od Zelenského. Ten mu odovzdal Rad Jaroslava Múdreho druhého stupňa. Ukrajinská hlava štátu týmto vyznamenaním oceňuje predstaviteľov iných štátov za mimoriadne služby pre ukrajinský národ. A tiež na znak toho, že si ich krajiny váži.

VIDEO Zelenskyj sa víta so slovenskou vládnou delegáciou v Kyjeve

Zdroj: fb/zelenskiy.official

Ako priblížil vo štvrtok minister obrany Jaroslav Naď, SR poskytne Ukrajine tzv. zimný balík pomoci v hodnote približne 800.000 eur. Ukrajine tiež pomôžu odmínovacie komplety Božena v hodnote 1,8 milióna eur, balistické vesty v hodnote 1,2 milióna eur a ďalšia vojenská pomoc za približne 6,3 milióna eur, informovala hovorkyňa ministerstva obrany Martina Kovaľ Kakaščíková.

Zdroj: tv markíza/eReport


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Čo, ak sa tu zmení vláda? Zelenskyj varoval SR: Najväčší problém by to bol pre vašu krajinu!

Odoberať
Upozorniť na
13 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti