eReport.sk
Morawiecki poriadne prestrelil
Čínsky prezident Si Ťin-pching. Foto: tasr/ap

Čínsky prezident Si Ťin-pching vycestuje do Ruska zrejme už na budúci týždeň

Čínsky prezident Si Ťin-pching plánuje na budúci týždeň vycestovať do Ruska, aby sa tam stretol so šéfom Kremľa Vladimirom Putinom. Jeho návšteva by sa tak mala uskutočniť skôr, než sa očakávalo, uviedla v pondelok agentúra Reuters s odvolaním sa na nemenované, dobre informované zdroje.

Čínske ministerstvo zahraničných vecí sa k informácii o bezprostredne nevyjadrilo a Kremeľ ju odmietol komentovať. Návšteva sa má uskutočniť krátko po tom, čo sa Čína ponúkla ako sprostredkovateľ mierových rozhovorov medzi Ruskom a Ukrajinou. Táto iniciatíva však na Západe vyvolala skeptickú reakciu vzhľadom na diplomatickú podporu Ruska zo strany Pekingu.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Prelomový krok.
  2. Globálne výdavky na zbrojenie dosiahli v roku 2022, v ktorom Rusko napadlo Ukrajinu, nový rekord, keď vzrástli o 3,7 percenta na približne 2,24 bilióna dolárov.
  3. Zelenskyj poskytol ďalšie podrobnosti
  4. Novinári a delegáti si fotia čínskeho ministra zahraničných vecí Čchin Kanga po príhovore o globálnej bezpečnosti v Pekingu v utorok 21. februára 2023.
  5. A čo tak sebestačnosť a suverenita?

Partnerstvo bez hraníc

Ruská agentúra TASS koncom januára informovala, že Putin pozval čínskeho prezidenta na jarnú návštevu do Moskvy. Denník The Wall Street Journal následne uviedol, že k návšteve by mohlo dôjsť niekedy v apríli alebo začiatkom mája.

Reuters pripomína, že Peking uzavrel vlani vo februári s Moskvou tzv. partnerstvo bez hraníc, a to len niekoľko týždňov pred vypuknutím ruskej invázie na Ukrajinu. Obe krajiny odvtedy opakovane deklarujú pevnosť svojich vzájomných vzťahov.

Komunistická Čína dlhodobo odmieta odsúdiť ruskú inváziu na Ukrajinu a kritizuje západné sankcie voči Moskve. V poslednej dobe sa na Západe objavili aj obavy, že by Peking mohol začať Rusku dodávať aj zbrane a muníciu.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Čínsky prezident Si Ťin-pching vycestuje do Ruska zrejme už na budúci týždeň

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti