eReport.sk
Zelenskyj poskytol ďalšie podrobnosti
Čínsky prezident Si Ťin-pching. Foto: tasr/ap

Čína má nového premiéra: Najvernejší spojenc Si Ťin-pchinga

Čína má nového premiéra. Li Čchiang, jeden z najvernejších spojencov čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga, bol vymenovaný za nového premiéra Číny.

Čína má nového premiéra

Li, bývalý líder Šanghajskej strany, ktorý na jar minulého roka dohliadal na tvrdý dvojmesačný lockdown mesta, bol v sobotu parlamentom vymenovaný ako nástupca odchádzajúceho premiéra Li Kche-čchianga.

Li sa stal premiérom krajiny, zodpovedným za druhú najväčšiu svetovú ekonomiku, ktorá momentálne čelí najhorším vyhliadkam za posledné roky. Do funkcie bol nominovaný Si Ťin-pchingom a jednohlasne potvrdený na sobotňajšom slávnostnom zasadnutí čínskeho parlamentu.

Stalo sa tak deň po tom, ako 69-ročný čínsky vodca Si Ťin-pching získal svoj tretí päťročný mandát na výkon prezidentskej funkcie.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Predseda parlamentu Boris Kollár
  2. Zrážka vlakov pri meste Larisa na severe Grécka 28. 2: 2023

Šesťdesiattriročný Li sa preslávil najmä zavedením stratégie nulovej tolerancie covidu. ím dokázal svoju lojalitu voči Si Ťin-pchingovi napriek sťažnostiam obyvateľov na nedostatočný prístup k jedlu, lekárskej starostlivosti a základným službám.

Viacero poverení

Ako premiér bude Li poverený oživením stagnujúcej ekonomiky, ktorá sa stále spamätáva z pandémie COVID-19. e konfrontovaná so slabým globálnym dopytom po exporte, pretrvávajúcim zvyšovaním ciel v USA, zmenšujúcou sa pracovnou silou a stárnutím populácie.  

Funkciu preberá v čase oslabujúcej sa autority premiéra a Štátnej rady. Čínskeho kabinetu, keďže Si Ťin-pching presúva stále viac právomocí na orgány patriace priamo pod vládnucu Komunistickú stranu.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Čína má nového premiéra: Najvernejší spojenc Si Ťin-pchinga

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti