Čínsky prezident Si Ťin-pching bude vo štvrtok hostiť stredoázijský summit v snahe posilniť regionálny vplyv, zatiaľ čo sa v Japonsku koná konkurenčné stretnutie lídrov skupiny G7. TASR správu prevzala z tlačovej agentúry AFP.
Mohlo by vás zaujímať
Prelomový summit
Summit v čínskom meste Si-an, historickom východnom konci Hodvábnej cesty, ktorá kedysi spájala Čínu s Európou cez strednú Áziu, má podľa Pekingu „prelomový význam“.
Na stretnutí sa zúčastnia prezidenti Kazachstanu, Kirgizska, Tadžikistanu, Turkménska a Uzbekistanu. Ide o prvý samit od nadviazania oficiálnych vzťahov Číny s týmito postsovietskymi krajinami pred 31 rokmi.
Čína bude lídrom
Si Ťin-pching sa snaží rozšíriť dosah Číny ďaleko za jej hranice. „Bude sa prezentovať ako líder, ktorý dokáže podporiť globálny rozvoj a mier,“ povedal pre AFP Ču Č‘-čchün, profesor medzinárodných vzťahov a politických vied na Bucknellovej univerzite v Pensylvánii.
Stretnutie skupiny G7 v japonskej Hirošime sa zrejme zameria na úsilie „potlačiť narastajúci vplyv Číny vo svete“, uviedol Ču. „Diplomatický a strategický význam stredoázijského summitu nemožno podceňovať,“ dodal.
Peking uvádza, že obchod s piatimi stredoázijskými krajinami dosiahol vlani 70 miliárd dolárov. A v prvom štvrťroku 2023 sa medziročne zvýšil o 22 percent.
Poradíme si aj bez vás
Stredná Ázia je kľúčovým regiónom pre čínsku hospodársku iniciatívu s názvom Nová hodvábna cesta, ktorá je pre Si Ťin-pchinga rozhodujúcim geopolitickým projektom.
Čína ako druhý najväčší spotrebiteľ energie na svete investovala už miliardy dolárov do využívania zásob zemného plynu v strednej Ázii. Taktiež do výstavby železničného spojenia Číny s Európou cez tento región.
Analytici tvrdia, že na tomto summite sa pravdepodobne budú presadzovať ďalšie rozsiahle dopravné spojenia a plynovody.
Zdroj: tasr
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Čínska odpoveď na summit G7 – Veľké stretnutie stredoázijských krajín: Budeme hovoriť s tými, ktorí chcú mier!