eReport.sk
slovensko musí bojovať proti dezinformáciám
Stop propagande - ilustračné foto. Zdroj: dreamstime.com

Činnosť Vojenského spravodajstva sa zmení. Treba reagovať na propagandu a hrozby!

Pôsobenie Vojenského spravodajstva (VS) upraví nový zákon. V utorok ho schválili poslanci Národnej rady (NR) SR. Rezort obrany argumentuje, že po 28 rokoch viaceré ustanovenia doterajšieho zákona nezodpovedajú súčasným potrebám a aktuálnemu bezpečnostnému prostrediu. Legislatíva má zohľadniť aj nové bezpečnostné riziká vojenského i nevojenského charakteru, napríklad hybridné či kybernetické hrozby a útoky.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Moc a peniaze patria k sebe?
  2. Prezidentka SR Zuzana Čaputová.
  3. Štát glorifikoval lekárov, zvyšok zdravotníkov hodil cez palubu!

„Zmeny, ktoré návrh zákona prináša, precizujú a dopĺňajú úlohy a oprávnenia Vojenského spravodajstva a taktiež posilňujú kontrolu VS mechanizmami vnútornej i vonkajšej kontroly, čím vytvárajú právny základ pre adekvátne pôsobenie VS v spravodajskej komunite moderných demokratických štátov medzinárodného spoločenstva,“ uviedol rezort obrany.

Boj proti dezinformáciám

V novom zákone pribudnú napríklad úlohy zamerané na hybridné hrozby a dezinformácie, radikalizáciu spojenú s terorizmom a extrémizmom aj spravodajskú podporu Ozbrojených síl SR.

Špecifikuje sa tiež postavenie Centra pre kybernetickú obranu SR, jeho pôsobnosť, úlohy a zameranie. Zákon tiež vymedzuje okruh adresátov spravodajských informácií a stanovuje ich rozsah a účel, na splnenie ktorého sa získané spravodajské informácie týmto adresátom poskytujú. Účinnosť zákona sa navrhuje od 1. februára 2023.

Zmena

Zatiaľ nie je jasné, čo presne stojí v dnes prijatom zákone, keďže Vojenské spravodajstvo, ktoré sa doteraz riadilo v súlade s ustanoveniami zákona č. 198/1994 Z. z. o Vojenskom spravodajstve v znení neskorších predpisov. Na svojej oficiálnej stránke uvádza oblasti, na ktoré sa sústredí.

CKO

Centrum pre kybernetickú obranu Slovenskej republiky (CKO) je osobitnou organizačnou zložkou Vojenského spravodajstva plniacou úlohy na úseku obrany štátu v kybernetickom priestore. CKO vzniklo 1. apríla 2018. Viac o jeho doterajšej náplni sa môžete dočítať tu.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Činnosť Vojenského spravodajstva sa zmení. Treba reagovať na propagandu a hrozby!

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti