eReport.sk
Lietadlo Boeing 737 MAX. Foto: tasr/ap

Čína povolila Boeingu 737 MAX opäť lietať

Čínsky úrad pre letectvo (CAAC) povolil vo štvrtok návrat Boeingu 737 MAX do prevádzky po jeho technických vylepšeniach. Tieto stroje boli v ázijskej krajine uzemnené vyše dvoch rokov po tragických nehodách.

Čínski piloti budú musieť pred začatím komerčných letov absolvovať nový výcvik. Čína je tak posledným veľkým trhom, kde Boeing 737 MAX čakal na schválenie po tom, čo Spojené štáty povolili obnovenie letov v decembri 2020 a regulačné úrady Európskej únie v januári 2021. Aj Brazília a Kanada už dali súhlas na jeho opätovné zaradenie do prevádzky.

Vlády na celom svete uzemnili Boeingy 737 MAX po haváriách lietadla spoločnosti Lion Air 29. októbra 2018 a lietadla Ethiopian Airlines 10. marca 2019, pri ktorých zahynuli všetci cestujúci aj posádky.

Vyšetrovatelia obvinili z nehôd automatizovaný systém letovej kontroly (MCAS), ktorý na základe chybných údajov zo senzorov tlačil nos lietadiel smerom nadol a piloti ho nedokázali ovládať. Spoločnosť Boeing musela systém prepracovať a piloti budú musieť byť vyškolení na novú technológiu.

Mohlo by vás zaujímať:

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Čína povolila Boeingu 737 MAX opäť lietať

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti