eReport.sk
Odmietnutý Biden
Americký prezident Joe Biden a čínsky prezident Si Ťin-pching. Foto: tasr/ap

Čína kritizuje USA kvôli Bidenovi: Odmieta jeho výstupy zo summitu s Japonskom a Filipínami


Čína v piatok kritizovala Spojené štáty, Japonsko a Filipíny, pričom obhajovala svoje vlastné kroky v Juhočínskom mori ako „primerané a zákonné“. Reagovala tak na schôdzku najvyšších predstaviteľov týchto troch krajín vo Washingtone, na ktorej sa americký prezident Joe Biden zaviazal brániť Filipíny pred akýmkoľvek útokom v Juhočínskom mori.

 „Čína sa rozhodne stavia proti manipulatívnej blokovej politike týchto krajín,“ uviedla hovorkyňa čínskeho ministerstva zahraničných vecí Mao Ning. Kritizovala tiež ich údajné kroky narúšajúce strategickú bezpečnosť a záujmy iných štátov.

Čína kritizuje USA kvôli Bidenovi

Summit v Bielom dome sa konal po opakovaných incidentoch medzi čínskymi a filipínskymi plavidlami v spornej oblasti Juhočínskeho mora. Pred mesiacom napríklad posádka čínskej lode údajne použila voči filipínskym námorníkom vodné delo a štyroch z nich zranila.

„Rozhodne nesúhlasíme s tým, aby sa v regióne vytvárali uzavreté partie, ktoré vylučujú ostatných,“ povedala Mao na tlačovej konferencii.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu a americký prezident Joe Biden.
  2. Stíhačky Kyjevu nepošleme

„Japonsko a Filipíny môžu, samozrejme, rozvíjať normálne vzťahy s inými štátmi, ale do oblasti by nemali pozývať frakcionársku opozíciu a už vôbec nie zapájať sa do trojstrannej spolupráce na úkor záujmov inej krajiny,“ uviedla hovorkyňa a posťažovala sa na údajné špinenie Číny zo strany spomínaných štátov.

Komu patrí Juhočínske more?

Čína si nárokuje takmer celé Juhočínske more a odmieta nároky iných krajín v tomto regióne. V oblasti je preto dlhodobo napätá situácia. Medzinárodný arbitrážny súd už v roku 2016 odmietol nároky Pekingu v Juhočínskom mori. Čína sa však nezúčastnila na súdnom pojednávaní a jeho verdikt neakceptuje. „Činnosť Číny vo Východočínskom a Juhočínskom mori je primeraná a zákonná a nedá sa jej nič vytknúť,“ dodala Mao.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Čína kritizuje USA kvôli Bidenovi: Odmieta jeho výstupy zo summitu s Japonskom a Filipínami

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: