eReport.sk
Odmietnutý Biden
Americký prezident Joe Biden a čínsky prezident Si Ťin-pching. Foto: tasr/ap

Čína: Ak s týmto Taiwan a Amerika neprestanú, zakročíme aj vojensky!

Čína v pondelok uviedla, že je zásadne proti akýmkoľvek stretnutiam oficiálnych delegácií Spojených štátov a Taiwanu. Reagovala tak na pondelkové stretnutie nového taiwanského prezidenta Laj Čching-tea s neoficiálnou delegáciou americkej vlády na Taiwane. TASR správu prevzala od agentúry AFP.

Mohlo by vás zaujímať

  1. maďarský premiér Viktor Orbán
  2. Palestínčania čelia existenčnej hrozbe
  3. Akt zúfalstva?

Už by aj stačilo

„Čína vždy dôrazne odmietala akékoľvek oficiálne výmeny medzi Spojenými štátmi a Taiwanom, a rozhodne sa postavila proti tomu, aby Spojené štáty akýmkoľvek spôsobom a pod akoukoľvek zámienkou zasahovali do záležitostí Taiwanu,“ uviedla hovorkyňa čínskeho ministerstva zahraničných vecí Mao Ning na pravidelnej tlačovej konferencii.

„Naliehame na Spojené štáty, aby si uvedomili mimoriadnu komplexnosť a citlivosť taiwanskej otázky, aby dodržiavali politiku jednej Číny… a aby opäť potvrdili opakované vyhlásenia amerických lídrov, ktorí uviedli, že nepodporujú nezávislosť Taiwanu,“ uviedla ďalej čínska hovorkyňa.

Washington by mal podľa nej dodržiavať svoje záväzky týkajúce sa Taiwanu a nemal by vysielať nesprávne signály separatistickým silám na Taiwane. Sobotňajšie prezidentské voľby na Taiwane zároveň označila za „miestnu záležitosť Číny“.

Vojenský zásah

„Ak niekto na ostrove Taiwan uvažuje o nezávislosti a pokúša sa rozdeliť územie Číny, bude určite tvrdo potrestaný históriou aj zákonom. Toto je slepá ulička,“ uviedol Wang I na tlačovej konferencii v Egypte s tamojším ministrom zahraničných vecí Sámihom Šukrím.

Wang I povedal, že bez ohľadu na výsledky, voľby nemôžu zmeniť „skutočnosť, že existuje len jedna Čína a Taiwan je jej súčasťou“.

Dodal, že takéto úsilie  „vážne ohrozuje blaho taiwanských krajanov, poškodzuje základné záujmy čínskeho národa a ohrozuje mier a stabilitu v oblasti Taiwanského prielivu“.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Čína: Ak s týmto Taiwan a Amerika neprestanú, zakročíme aj vojensky!

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie