Vladimír Weiss oslavuje gól proti Azerbajdžanu.
Vladimír Weiss oslavuje gól proti Azerbajdžanu. Foto: tasr

Chudobné víťazstvo s novými koučmi: Slovákov spasil gól mladého Weissa!

Slovenskí futbaloví reprezentanti zvíťazili na ihrisku Azerbajdžanu 1:0 v treťom zápase v 3. skupine C-divízie Ligy národov. Jediný gól piatkového stretnutia strelil v 81. minúte Vladimír Weiss ml.

Slovákov premiérovo viedli dočasní tréneri Samuel Slovák a Marek Mintál, ktorí po prehre s Kazachstanom nahradili odvolaného Štefana Tarkoviča. Ich zverenci majú po troch kolách 6 bodov rovnako ako líder skupiny Kazachstan, ktorý však od 20.45 hral v srbskom Novom Sade proti Bielorusku.

Tréner futbalovej reprezentácie SR Samuel Slovák počas zápasu s Azerbajdžanom. – Foto: tasr

Slováci zakončia júnový asociačný termín zápasom v Kazachstane, ktorý je na programe v pondelok od 16.00 SELČ v Nur-Sultane. Azerbajdžan nastúpi proti Bielorusku.

Liga národov – 3. kolo:

3. skupina C-divízie:

Azerbajdžan – SLOVENSKO 0:1 (0:0)

Gól: 81. Weiss. ŽK: Almeida – De Marco, Šatka, Bero, Weiss. Rozhodovali: Rumšas – Radius, Sužiedelis (všetci Lit.)

Azerbajdžan: Magomedalijev – Dž. Husejnov, Mustafazade, Hagverdi – Medvedev (65. B. Husejnov), Machmudov (79. A. Husejnov), Almeida (55. Garajev), Eddy, Salahli – Dadašov (46. Emreli), Šejdajev (65. Nurjev)

Slovensko: Rodák – Pekarík, Šatka, Valjent, De Marco – Suslov (65. Weiss), Lobotka (75. Bero), Hrošovský, Haraslín – Rusnák (90.+2 Schranz), Strelec (65. Duda)

Začali tlačiť i domáci

Tempo hry diktovalo v úvode Slovensko a dostalo sa k veľkej šanci už v 2. minúte. Na pravom krídle sa ocitol osamotený Suslov, no bránku Magomedalijeva tesne minul. O chvíľu sa dostal do príležitosti aj Hrošovský, ktorý strelou spoza šestnástky vybojoval rohový kop. Slováci pokračovali v tlaku a domácich v úvodnej štvrťhodine nepustili takmer k ničomu. Jedinú prihrávku do veľkého vápna poslal z ľavej strany Šejdajev, no nenašiel adresáta. Následne sa k slovu opäť dostali Slováci, keď Rusnák tesne minul brvno z priameho kopu, a o chvíľu neskôr opečiatkoval konštrukciu bránky hlavičkou Strelec. Potom však začali tlačiť i domáci – center Salhliho najprv bez problémov vyboxoval Rodák, následne bol však ten istý hráč v zmätku v šestnástke vo veľkej príležitosti.

1. Malí fanúšikovia na tribúne pred futbalovým zápasom 1. kola Ligy národov Maďarsko - Anglicko v Budapešti 4. júna 2022.
  2. Štefan Tarkovič počas zápasu s Kazachstanom.
  3. hráči Kazachstanu sa tešia z výhry v zápase druhého kola tretej skupiny C-divízie Ligy národov vo futbale Slovensko - Kazachstan v Trnave 6. júna 2022.
  4. Na snímke gólová radosť slovenských futbalistov, uprostred strelec gólu Tomáš Suslov v zápase prvého kola tretej skupiny C-divízie Ligy národov vo futbale Bielorusko - Slovensko v srbskom meste Novi Sad v piatok 3. júna 2022.

Slovenský brankár neudržal loptu a Salahli mal možnosť zakončiť do prázdnej bránky, no v súboji s Rodákom nakoniec ťahal za kratší koniec. V závere prvého polčasu  malo opäť navrch zväčša Slovensko. Blízko k otváraciemu gólu bol Haraslín, ktorému prenechal Rusnák loptu na hranici pokutového územia. Domáci si ešte v 43. minúte pýtali jedenástku za faul na Dadašova, no arbiter nevyhodnotil Hrošovského zákrok ako nedovolený.

Haraslín mohol zvýšiť, zastavil ho brankár

Začiatok druhého dejstva bol vyrovnanejší a hra sa celkovo upokojila. Do súperovej šestnástky nazreli Slováci až v 71. minúte, keď sa pokúšal vytvoriť šancu striedajúci Weiss, no Azerbajdžanci sa dokázali ubrániť. Weiss bol aj v ďalšej akcii, keď ktorej preniesol hru na Haraslína, ten tesne minul z diaľky. Hostia sa dočkali v 81. minúte, keď po peknej kombinácii, ktorú odštartoval ešte v obrane kapitán Pekarík, nedal Magomedalijevoviv šancu Weiss, ktorému prenechal loptu Bero. Možnosť zvýšiť dostal niekoľko sekúnd potom Haraslín – bol v úniku, no vybiehajúci brankár vyrazil jeho pokus na roh. V 84. minúte sa Haraslín predčasne radoval z gólu, VAR ukázal, že padol z ofsajdu. Slováci v závere zápasu často držali loptu na polovici súpera, ktorému nedovolili dostať sa na dostrel Rodákovej bránky.

Lukáš Haraslín (Slovensko) počas zápasu 3. kola C divízie Ligy Národov Azerbajdžan – Slovensko 10. júna 2022 v Baku. – Foto: tasr

Hlasy po zápase (zdroj: RTVS):

• Samuel Slovák, tréner SR: „Chceli sme byť tí, ktorí udávajú tempo. Na začiatku sa to podarilo, prišiel útlm, nakoniec sme to však zvládli. V druhom polčase to oživili Bero a Weiss, lepšie sme kombinovali a skončilo sa to gólom.“
  • Vladimír Weiss ml., stredopoliar SR, strelec víťazného gólu: „Vedeli sme, že to nebude ľahký zápas, a to sa aj potvrdilo. Verili sme, že dáme gól, a som rád, že sa tak stalo. Ani som nevedel, že som na reprezentačný gól čakal až päť rokov. Nejaký čas som chýbal v reprezentácii, no teraz som rád, že mi to padlo a že sme zvíťazili. Vieme, že sme favorit skupiny, a je mi ľúto, že sme nedávno prišli o hlavného trénera. Ukázali sme však silu kolektívu a dnešné víťazstvo je aj pre neho.“
  • Lukáš Haraslín, stredopoliar SR: „V prvom rade ma teší, že po nevydarenom zápase s Kazachstanom sme rýchlo zregenerovali a zvíťazili sme v dnešnom zápase. Myslel som si, že po zápase s Kazachstanom mi to už dnes padne, ale ako vidím, smola sa ma ešte drží.“