Politický analytik Eduard Chmelár si myslí, že by sa prezidentka SR Zuzana Čaputová mala prestať ľutovať a pred občanov by mala vystúpiť s vyhlásením, z ktorého bude zrejmé, že dokáže porozumieť ich problémom. Reakcia v podobe trestného stíhania tých, ktorí na verejných protestoch prejavujú svoj názor na ňu, podľa analytika nie je správna ani demokratická. Uvádza pri tom príklady svetových politikov, ktorí sa s podobnou situácia, hoc aj s fyzickým napadnutím, vysporiadali elegantnejšie.
„Chcel by som upozorniť všetkých, ktorým zostalo aké-také právne vedomie, že Slovensko nie je monarchiou a že jej historický pozostatok – trestný čin urážky hlavy štátu – bol zrušený už pred dvadsiatimi rokmi. Niečo podobné sa stalo pred niekoľkými týždňami, keď sa nejaký choromyseľný človek vyjadril na sociálnej sieti, že prezidentku by mali popraviť za vlastizradu, čím vraj „u nej vzbudil dôvodnú obavu o vlastný život“. Dotyčný bol asi veľmi prekvapený, keď do jeho bytu vrazila NAKA, vykonala u neho domovú prehliadku a napriek tomu, že sa muž bránil, že bol opitý, že to nemyslel vážne, že by to nikdy nespravil a niekoľkokrát sa prezidentke verejne ospravedlnil, prokurátor proti nemu vzniesol obvinenie za nebezpečné vyhrážanie sa. Pritom v tom istom čase sa vyhrážali smrťou desiatkam z nás a polícia sa tým odmietla zaoberať, že nech nerobíme paniku, to sú vraj len také hry. Takže prezidentka s početnou ochrankou je v ohrození života, kým bežní ľudia sú voči verejnému lynču bezbranní. Rovnosť po slovensky,“ upozorňuje Chmelár vo svojom najnovšom statuse na sociálnej sieti.
Vajíčko, koláč do tváre, no aj tak diskusia namiesto vyhrážania sa
Chmelár celkom detailne prechádza jednotlivé známe prípady, kedy boli vysoko postavení politici napadnutí a to nie len slovne, ale aj fyzicky. Tieto prípady sa pri tom na rozdiel od prípadu Čaputovej zaobišli bez právnych následkov, lebo politici vedeli nájsť dostatok pochopenia pre správanie občanov.
„V každom režime sa nájdu nejakí ľudia, ktorým na verejných zhromaždeniach prasknú nervy. Vajíčkam sa nevyhol ani český prezident Miloš Zeman, francúzsky prezident Emmanuel Macron, bývalý predseda Európskej komisie Jacques Delors dokonca schytal tortu do tváre a podobne. Dôležité je, ako na to reagujete. Bývalý nemecký kancelár Helmut Kohl si to s útočníkom vybavil sám. Chytil ho za golier a spýtal sa ho, čo to malo znamenať. Rozvinula sa z toho celkom zaujímavá diskusia, pri ktorej si obaja mnohé vysvetlili. Reakcia súčasnej moci na Slovensku sa však neponáša na demokratické zriadenie, ale na komunistický režim. Najprv prehnané reakcie politikov a médií, vyhlásenia všetkých spoločenských zložiek a napokon ostré odsúdenie previnilca ako morálneho odpadu spoločnosti,“ upozorňuje Chmelár.
Nesmieme trestať neetické prejavy
Chmelár ďalej uvádza, že súčasná vládna koalícia podľa neho nie je zrovna tou skupinou ľudí, ktorá by mala poukazovať na neslušnosť niekoho iného. Objektívnou pravdou je, že výroky niektorých vládnych politikov na adresu ich oponentov a bežných ľudí sú často ďaleko za hranicou slušnosti. Štát by naviac podľa analytika nemal trestať ľudí za prejavy, ktoré nie sú nezákonné: „My si dnes naozaj nepotrebujeme dokazovať, či je vulgárnejšia opozícia alebo koalícia. Pri pohľade na Krúpu, Naďa, Matoviča a podobných naozaj nie. A už vôbec sa v demokracii nesmieme ani len pokúšať trestať prejavy, ktoré sú síce neetické, ale nie nezákonné – a kto nechápe ten rozdiel, akútne potrebuje školenie zo základov právneho štátu. My dnes potrebujeme hlavu štátu, ktorá sa prestane ľutovať a pokrytecky tváriť, že sa jej najviac ubližuje a prestúpi pred národ s vyhlásením: ´Chápem, že ste rozhnevaní a pokúsim sa vám porozumieť, ale toto musí prestať. Dnes sa to stalo mne, ale o čo viac to musí bolieť vás, ktorým sa to stáva rovnako často a nemáte sa ako brániť. Musíme sa tomu brániť spoločne, a preto stojím na strane všetkých, ktorí musia znášať ponižovanie, vyhrážky, urážky a množstvo krívd, ktoré im znepríjemňujú život. A sľubujem vám, že urobím všetko preto, aby bola naša spoločnosť súdržnejšia, silnejšia, úprimnejšia, aby sme si viac rozumeli a vychádzali si v ústrety. Nikto nesmie mať pocit, že ho štát opustil, že ho vláda nepočúva, že koná proti jeho záujmom.´“
Čaputová sa vraj musí naučiť zvládať tieto situácie
Ako je z predchádzajúcich citácií zrejmé, Chmelár pre Čaputovej konanie zjavne nemá pochopenie a nič jej vo svojom prejavenom názore nedaroval. „Zuzana Čaputová sa ako politička nemôže vyhnúť stretu s realitou a musí sa ju naučiť zvládať. Nemôžeme udržať demokraciu, ak namiesto rozvíjania diskusie pestujeme tradíciu vzájomných trestných oznámení za akýkoľvek výrok oponenta. Toto sú metódy občianskej vojny, nie mierovej koexistencie spoločnosti,“ uzavrel analytik.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Chmelár nemá pochopenie pre Čaputovej „fňukanie“: Trestný čin urážky hlavy štátu bol dávno zrušený!