eReport.sk
Politika do športu nepatrí
Olympijská vlajka pre letné olympijské hry v Tokiu. Ilustračná snímka. Foto: tasr

Chmelár hovorí o šikane športovcov Ruska: Tragické nepochopenie myšlienky olympiády!


Chmelár hovorí o šikane športovcov Ruska. Politický analytik a komentátor Eduard Chmelár nesúhlasí so snahami vládnych poslancov zakázať ruským a bieloruským športovcom účasť na letnej olympiáde v Paríži. Poslanci OĽANO, SaS a Za ľudí tlačia na Slovenský olympijský a športový výbor, aby aktívne odmietol ich účasť. Chmelár však vláde pripomína, aká je pravá myšlienka olympijskeho prímeria.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Šport do politiky nepatrí
  2. Právo na všetko?
  3. Ukrajinská protiofenzíva
  4. V čom je rozdiel?

„37 poslancov parlamentu z OĽaNO, SaS a strany Za ľudí dnes vyzvalo Slovenský olympijský a športový výbor, aby odmietol účasť ruských a bieloruských športovcov na Letných olympijských hrách v Paríži. Ich list považujem nielen za tragické nepochopenie základnej olympijskej myšlienky, ale aj bezočivú urážku našich športovcov, ktorí dosiahli svetové úspechy. Tvrdiť, že ´hlavným cieľom športových úspechov v komunistickom Československu bolo zakryť nízku životnú úroveň´ je nepríčetným útokom na našich olympijských víťazov Ondreja Nepelu, Antona Tkáča, Jozefa Pribilinca, Miroslava Mečířa, Jána Zachara, Júliusa Tomu, Pavla Schmidta, Stanislava Semana, Františka Kunza, ale aj Věru Čáslavskú a ďalších,“ napísal Chmelár na sociálnej sieti.

Proamerickí signatári

Chmelár sa snaží odkryť aj pozadie vzniku takejto poslaneckej požiadavky na olympijský výbor. Podľa neho sú pod výzvou podpísaní ľudia, ktorí na jednej strane kritizujú Rusko, no na druhej podporujú USA. A to bez ohľadu na to, že západná mocnosť porušuje medzinárodné právo. Podobne často ako tá východná.

„Signatári tejto výzvy (Ondrej Dostál, Ján Benčík, Peter Osuský, Mária Kolíková, Tomáš Valášek, Zita Pleštinská, ale aj ďalší) podporovali agresívne vojny USA a nič také ako vylúčenie amerických športovcov z olympijských hier vtedy nežiadali,“ uviedol.

Olympiáda ako symbol mieru

Olympijské hry považuje odborník za symbol mieru, ktorý bol v histórii väčšinou plne rešpektovaný. Zmyslom športu, a olympiády o to viac, má byť dočasné zahodenie hocijakých konfliktov za hlavu. Upriamil pozornosť na spolužitie v tzv. olympijskej dedine, vytváranie priateľstiev a súťaženie v rôznych disciplínach. Politika sa v jeho ponímaní do takejto udalosti miešať nemá.

„Práve to robí z olympijských hier silný symbol mieru. Mier však znamená oveľa viac ako iba nevšímať si rozdiely. Mier znamená vytvorenie lepšieho sveta, v ktorom môže byť úspešný každý, v ktorom sa s každým zaobchádza rovnako a v ktorom akékoľvek formy diskriminácie nemajú miesto. Na olympiáde sú si všetci rovní bez ohľadu na národnosť, farbu pleti, sociálny pôvod, pohlavie, sexuálnu orientáciu alebo politické presvedčenie – tak, ako je to zakotvené v Olympijskej charte. Športovci tento princíp uvádzajú do života práve počas hier a inšpirujú tým miliardy ľudí na celom svete,“ pokračuje Chmelár.

MOV možno politikov sklame

Medzinárodný olympijský výbor sa k zákazu pre ruských a bieloruských športovcov zatiaľ stavia relatívne odmietavo. „Takúto politickú propagandu Medzinárodný olympijský výbor nerobí. Namiesto toho prostredníctvom športu stavia mosty medzi ľuďmi a národmi, a otvára dvere k lepšiemu porozumeniu, zmiereniu a mieru medzi nimi. Samozrejme, olympijské hry nedokážu zabrániť vojnám. Nedokážu vyriešiť všetky politické, sociálne a kultúrne výzvy v našom svete. Ale môžu byť príkladom, ktorý pomáha vytvárať svet, v ktorom všetci rešpektujú rovnaké pravidlá pre všetkých,“ vysvetľuje Chmelár.

Na čo by mali menovaní poslanci vládu SR vyzvať?

„Výzva poslancov NR SR ide proti duchu toho, o čo sa usilujú olympijské hry. Ich základnou pointou je olympijské prímerie – tradícia, ktorá siaha až do roku 776 pred Kristom. Cieľom moderného olympijského prímeria je podľa rezolúcie Valného zhromaždenia OSN z 25. októbra 1993 okrem iného aj 1) vytvorenie príležitosti na dialóg a zmierenie a 2) využitie športu na nadviazanie kontaktov medzi bojujúcimi komunitami v konflikte. Ako k napĺňaniu týchto olympijských ideálov prispieva agresívna a nenávistná výzva koaličných poslancov NR SR? Ako sa opovažujú odvolávať sa na olympijskú myšlienku mieru, keď ju buď skresľujú alebo jej vôbec nerozumejú? Namiesto toho by urobili najlepšie, keby vyzvali vládu Slovenskej republiky, aby sa dôrazne a dôsledne zasadila o olympijské prímerie počas konania budúcoročnej olympiády,“ uzavrel analytik.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Chmelár hovorí o šikane športovcov Ruska: Tragické nepochopenie myšlienky olympiády!

Odoberať
Upozorniť na
5 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre