eReport.sk
Foto: shutterstock

Chcete ísť teraz na dovolenku k moru? Toto odporúčajú urobiť cestovky!

Od minulého víkendu sa dá cestovať do cudziny na dovolenky a viaceré krajiny už otvorili letnú turistickú sezónu. Lenže tzv. zelené Covid pasy, ktoré by mali zaručiť voľný pohyb európanov po kontinente, budú k dispozícii najskôr v druhej polovici júna. A cestovanie Slovákom komplikujú aj nejednotné potvrdenia o očkovaní. Čo máme teda robiť ak chceme ísť na dovolenku? Portál eReport sa s tou otázkou obrátil na najväčšie slovenské cestovné kancelárie.

Zmätok pri vydávaní dokladov o vakcinácii robí problémy Slovákom pri prechode cez hranice. Chýba jednotné očkovacie preukazy, ktoré by akceptovali aj v cudzine. Každé očkovacie centrum si vydáva vlastný certifikát a aj to iba v slovenčine.

Žiaľ, pre nejednotnosť potvrdení na slovenskej strane toto môže byť problém práve pre našich občanov, ktorí dostávajú rôzne potvrdenia v slovenskom jazyku,” priznal v statuse štátny tajomník rezortu zahraničia Martin Klus. Na jednotnej forme dokladu o očkovaní sa však už pracuje.

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský už avizuje, že od pondelka bude na stránke korona.gov.sk fungovať e-mailová adresa, kde si ľudia budú môcť požiadať o medzinárodný očkovací certifikát. 

Konzílium sa dohodlo na tzv. cestovateľskom semafore, no ešte ho neschválil. Mal by začať platiť najneskôr vo štvrtok 27. mája. Rekreáciechtiví ľudia nevedia čo majú v tejto situácii robiť. Čo im radia cestovky?

Potvrdenie o očkovaní v angličtine

„Odporúčame si vždy pozrieť aktuálne podmienky vstupu do jednotlivých krajín, ktoré zväčša vlády upravujú v závislosti od toho, či je cestujúci zaočkovaní alebo nie,” uviedla riaditeľka marketingu v cestovnej kancelárii Satur Jana Zedníková.

Pripomenula, že očkovaní majú v mnohých krajinách výnimku, a teda aj miernejšie podmienky pre vstup. To znamená, že nepotrebujú negatívne testy. „Pre aplikovanie tejto výnimky je však potrebné sa preukázať potvrdením o absolvovaní očkovania v medzinárodne uznanej podobe – v anglickom prípadne nemeckom jazyku,” doplnila.  

Cestovky tiež čakajú aké pravidlá sa nastavia v rámci prechodu hraníc. „Aktuálne zaočkovaní a tiež Slováci, ktorí ochorenie COVID-19 prekonali, môžu povinné testovanie podstúpiť hneď po návrate a v izolácii počkať na výsledok – následne pre nich karanténa končí,” uviedla PR manažérka z cestovne kancelárie Pelikán Katarína Šuchterová.

Čakanie na semafor

Doplnila, že je potrebné si počkať na pripravované obnovenie cestovateľského semafora. Ten by priniesol aj zjednotené pravidlá pre tzv. tretie krajiny, v ktorých je napríklad dobrá epidemiologická situácia.

Tá bude rozhodujúcou pre zaradenie do jednotlivých kategórii na semafore – každá bude mať následne svoje samostatné podmienky, tie zatiaľ známe nie sú,” dodala Šuchterová.

Riešením podľa nej bude pripravovaný zelený covid certifikát. „Ľudia začínajú byť z veľkého množstva opatrení unavení. Aj naše štatistiky ukázali, že práve myšlienku jednoduchšieho a slobodnejšieho cestovania, ktoré má covid certifikát priniesť, privítajú s otvorenou náručou,” poznamenala.

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti