tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Mária Kolíková na videosnímke počas rozhovoru pre Denník N.
Mária Kolíková na videosnímke počas rozhovoru pre Denník N. Reprofoto: fb/kolikova.maria

Chce sa zapáčiť médiám? Kolíková schytáva „buchnáty“ z každej strany!

Nápad rozšíriť právomoci verejného ochrancu práv o možnosť podať žalobu na rozpustenie politickej strany by si vyžadoval novelizáciu ústavy. Tá by sa však nemala meniť len preto, že sa niekomu nepáči rozhodnutie generálneho prokurátora. V reakcii na legislatívny návrh Ministerstva spravodlivosti (MS) SR o možnosti rozšíriť kompetencie ombudsmana aj o kontrolu činnosti politických strán, to uviedol predseda Ústavnoprávneho výboru NR SR Milan Vetrák z OĽANO. Ideu z rezortu Márie Kolíkovej (SaS) odmietajú opozičné strany, vidia v tom nepremyslený nápad a útok voči osobe generálneho prokurátora Maroša Žilinku.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Predseda vlády SR Eduard Heger (OĽANO).
  2. justícia, spravodlivosť, zákon
  3. Sudkyňa Dana Jelinková
  4. Ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková (klub SaS).
  5. Mária Kolíková (klub SaS).
  6. Vľavo generálny prokurátor SR Maroš Žilinka a v popredí vpravo Matúš Šutaj-Eštok (Hlas-SD).

Vetrák upozornil, že v prípade zmeny by muselo dôjsť k úpravám kompetencií prokuratúry a verejného ochrancu práv na základe širšej odbornej diskusie. Pripomína pritom, že ešte v roku 2020 zhodnotila ministerka spravodlivosti terajšie nastavenie postavenia a právomocí prokuratúry ako vyhovujúce. „Nie je preto zrejmé, či ide o zmenu názoru u Márie Kolíkovej, alebo o snahu zapáčiť sa médiám. Nepovažujem za vhodné meniť ústavu kvôli tomu, že sa niekomu nepáči rozhodnutie generálneho prokurátora,“ dodal Vetrák.

Vetrák pripomenul aj kompetencie Čaputovej

Upozorňuje tiež na právomoc prezidentky Zuzany Čaputovej podať návrh na disciplinárne konanie v prípade, ak by generálny prokurátor nerozhodol správne alebo zákonne. „Ministerka Kolíková by tiež mohla navrhnúť, aby stačila tretina poslancov parlamentu na začatie takéhoto konania,“ dodal Vetrák.

Hlas: Poslaním ombudsmana je niečo úplne iné

Podľa mimoparlamentného Hlasu-SD sa vládna koalícia snaží ďalším legislatívnym návrhom vyriešiť svoju osobnú nespokojnosť s personálnym obsadením generálneho prokurátora. Aj Hlas upozorňuje, že v danej veci by muselo prísť k dôkladnému právnemu rozboru, zmysluplnosť rozšírenia kompetencie verejného ochrancu práv o kontrolu činnosti politických strán však spochybňuje. „Nevieme si predstaviť prenesenie tejto zodpovednosti na ombudsmana, ktorého poslaním je niečo úplne iné,“ tlmočil postoj Hlasu Martin Dorčák z tlačového oddelenia strany.

Smer hovorí o snahe degradovať Žilinku

Opozičný Smer-SD je presvedčený, že Kolíkovej návrh nie je odrazom snahy zlepšiť právny systém, ale úsilím „silou-mocou degradovať pozíciu generálneho prokurátora oslabovaním a odoberaním kompetencií“.

ĽSNS: Kolíková opäť potvrdila svoju neschopnosť

ĽSNS považuje Kolíkovej iniciatívu za nezmyselný návrh, miešajúci kompetencie prokuratúry a verejného ochrancu práv, podľa podpredsedu strany Martina Beluského je ďalším potvrdením neschopnosti ministerky vykonávať svoju funkciu.

Kolíková upozornila, že uvedený návrh nie je novinkou

V návrhu novelizácie správneho súdneho poriadku predložil rezort spravodlivosti možnosť, aby okrem generálneho prokurátora mal i verejný ochranca práv kompetenciu podať žalobu na rozpustenie politickej strany. Rezort ozrejmil, že takáto pôsobnosť ombudsmana by sa mohla uplatňovať tam, kde zlyhávajú iné kontrolné a sankčné mechanizmy orgánov verejnej moci vo vzťahu k politickým stranám, ktoré „svojou činnosťou porušujú Ústavu SR garantujúcu demokratické zriadenie a ľudské práva a slobody“.

Kolíková upozornila, že uvedený návrh nie je novinkou. Priznáva, že opätovne ho dostala na stôl verejná debata, týkajúca sa rozhodnutia generálneho prokurátora Žilinku o nepodaní návrhu na rozpustenie ĽSNS, keďže nezistil podmienky pre podanie žaloby.

Ministerka upozornila na svoj rozhovor s Tódovou

„Vypočujte si môj rozhovor v podcaste Denníka N V redakcii s Monika Tódová sme sa rozprávali o rozhodnutí generálneho prokurátora nepodať žalobu na rozpustenie strany ĽSNS, ale aj o vládnej kríze a ďalších aktuálnych témach.Nestačí sa upínať len na nasledujúci rok a pol. Dôležité je, aby vláda mala dôveru, ak nechceme, aby nám tu vládli extrémisti so Smerom. Aby sme sa tu nemuseli o korupčných kauzách znova rozprávať po jeden a pol roku alebo po dvoch, ale aby sme sa mohli baviť o tom, že ich budeme vyšetrovať ďalšie štyri roky, šesť rokov, osem rokov, koľko treba…“ – takto dnes večer ministerka spravodlivosti upozornila na svoje mediálne vystúpenie v Denníku N.

Zdroj: fb/kolikova.maria

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Chce sa zapáčiť médiám? Kolíková schytáva „buchnáty“ z každej strany!

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku