eReport.sk
Foto: Filip Benček / RedBull.sk

Charging revolution ponúka zmeny v nabíjaní aj v prístupe k energii

Traja slovenskí študenti sa so svojím projektom dostali medzi 38 finalistov svetového programu Red Bull Basement. S inováciou, ktorá môže spôsobiť revolúciou v dobíjaní malých elektrických zariadení, zabojujú o ocenenie Najlepší nápad roka 2020.

Technologickí nadšenci z vysokých škôl zo Slovenska sa do projektu mohli tento rok prihlásiť prvýkrát. Z celkového počtu 3 800 študentských tímov z celého sveta sa v každej zo zapojených zemí vybral iba jeden najlepší. Našu krajinu bude reprezentovať víťazná trojica v zložení Branislav Brozmann (22), Andrej Zlámala (21) a Martin Janák (23). Ich revolučná powerbanka presvedčila verejnosť aj odbornú porotu a s prehľadom tak vyhrali národné kolo.

CHARGING REVOLUTION

Prenosná nabíjačka „Charging Revolution“ premieňa mechanickú energiu na elektrickú a je inšpirovaná posilňovacou pomôckou Powerball. Idea sa v hlavách mladých inovátorov zrodila iba pred dvomi mesiacmi. Chalani zatiaľ zostrojili tri testovacie produkty a neustále sa posúvajú dopredu. Aktuálne sú vo fáze zefektívňovania a vychytávania múch. Do 9. decembra pracujú na vylepšeniach a radia sa pri tom aj s viacerými slovenskými odborníkmi. V polovici decembra už budú svoj projekt prezentovať pred medzinárodnou porotou.

Foto: Filip Benček / RedBull.sk

Powerbanku, ktorú mladí Slováci vymysleli, jednoducho dobijete vlastným pohybom a tak sa vám už nikdy nestane, že by ste ostali bež šťavy. Či už ste na horách alebo na festivale. Bližšie vám fungovanie vynálezu vysvetlia sami konštruktéri: „Guľu v nabíjačke človek šikovne roztočí s využitím gyroskopického momentu. Na povrchu tejto gule sú magnety otočené striedavo sever/juh a rýchle otáčanie magnetov na guli spôsobí zmenu magnetického poľa. V tomto magnetickom poli sa nachádza natočený medený drôt, nazývaný cievka. Elektromagnetickou indukciou – to je jav ktorý pred skoro 200 rokmi objavil veľký vedec Michael Faraday (áno, ten s tou klietkou) – sa začnú posúvať malé častice nazývané elektróny. Ich usmernené posúvanie v medenom drôte je vlastne elektrický prúd. Prúd je striedavý, to znamená, že raz tečie na jednu a raz na druhú stranu. Usmerníme ho mostíkom, na ceste je ešte zopár elektronických komponentov a náboj sa uchová v nabíjateľnej batérii, tak ako vo vašej powerbanke.“


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Charging revolution ponúka zmeny v nabíjaní aj v prístupe k energii

Aktuálne

Najnovšie

File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php