Vladimír Ždímal z Akadémie vied Českej republiky upozorňuje, že vírus Covid-19 sa šíri nielen pomocou kvapiek, ale i oveľa menších aerosolových častíc. ktoré ostávajú, keď sa z kvapiek odparí voda. A to sa v chladnom počasí deje oveľa rýchlejšie. Rúška nás pred nimi nemusia ochrániť. Pred celoplošným testovaním môže táto informácia vyvolať veľa otáznikov o bezpečnosti.
Choroba Covid-19 sa šíri dvoma cestami – kvapôčkami a aerosolom. Pri experimentoch sa ukázalo, že keď povieme napríklad anglické spojenie „Stay healthy,“ tak vyprodukujeme v priemere okolo 300 kvapôčok. Takmer všetky sa zachytia na látkovom rúšku. Pokiaľ ale nemáme dobre tesniaci ochranný prostriedok, voda sa z nich stačí vypariť dávno pred tým, než kvapky spadnú na zem. Problém je, že v chladnejšom počasí sa čiastočky s nákazou šíria vzduchom omnoho viac, ako v lete. „Hovorí sa, že Covid-19 je kvapôčková nákaza. Vychádza sa z predstavy, že kvapôčky letia a do dvoch metrov od zdroja padnú na zem, a preto od seba držíme rozostupy. Ale pre areosol už táto logika neplatí,“ upozorňuje v rozhovore pre Seznam Zprávy Vladimír Ždímal, vedúci Oddelenia chémie a fyziky Ústavu chemických procesov Akadémie vied Českej republiky. „Akonáhle kvapky vystrelia z našich úst a voda sa z ních vyparí, nákaza sa priestorom šíri aerosolovými časticami. V jeseni je týchto častic vo vzduchu viac.“
Nie je to len kašeľ a kýchanie, ktoré sú nebezpečné. Už pri hlasovom prejave produkuje človek kvapky, ktoré letia vzduchom. Keď sa z nich vyparí voda, stanú sa z nich aerosolové častice, ktoré sa voľne pohybujú. K tomuto procesu dochádza oveľa rýchlejšie v chladnejšom počasí, keď je vo vzduchu menej vlhkostí.
„V chladnom počasí kvapky takmer nedopadajú na zem, voda sa okamžite vyparí a zostanú častice aerosolov a tie vírus prenášajú omnoho rýchlejšie a na väčšiu vzdialenosť ako dva metre,“ upozorňuje Ždímal. Aerosolové častice sú navyše oveľa menšie než kvapky, a preto sa ťažšie zachytávajú rúškami, dajú sa zachytiť len dobre tesniacimi ochrannými prostriedkami. Ždímal tvrdí, že pokiaľ má niekto koronavírus a ešte netesniace rúško, aerosolové častice letia vzduchom nekontrolovane. Preto opatrenie, že musíme mať medzi sebou dvojmetrové rozostupy, je z pohľadu šírenia vírusu aerosolmi nedostatočné. „K prenosu kvapôčkami skutočne môže dochádzať na veľmi krátku vzdialenosť medzi osobami, ktoré nemajú žiadnu ochranu dýchacích ciest. Ale keď ide o aerosoly, tak tam vzdialenosť nedáva zmysel.“ Podľa českého vedca jesenné obdobie prispieva k rýchlejšiemu šíreniu ochorenia. „V poslednom čase sú u testovaných osôb pozorované vyššie vírové nálože, ako boli na jar. Jedným z hlavných dôvodov je teplota. Vírus pri nižšej teplote vydrží „živý“ dlhšie a má schopnosť ďalej prenášať nákazu. V lete, keď je veľa slnka a tepla, prežije rádovo minúty. V chladnom počasí sú to desiatky minút až hodiny,“ tvrdí Ždímal. Otázky, ako sa zamedzí šíreniu koronavírusu počas celoplošného testovania sú teda na mieste.
Foto: Shutterstock, fcb akademie
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Český vedec vystríha: Na jeseň sa Covid-19 šíri rýchlejšie a na väčšie vzdialenosti. Rozostupy nepomôžu!