eReport.sk
Deti počas konzumácie jedla.
Ilustračné foto: tasr

Český exminister zdravotníctva o očkovaní malých detí: To, čo sa deje na Slovensku, je skutočne experiment!

Budú naše deti pokusné králiky? Očkovanie pre deti od piatich rokov bude na Slovensku možné na základe povolenia ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského. Európska lieková agentúra (EMA) však očkovanie pre malé deti nepovolila. Podľa českého epidemiológa a bývalého ministra zdravotníctva našich západných susedov Romana Prymulu prebieha na Slovensku experiment, ktorý by on určite nepovolil. Pediater a lekár z Nitrianskej nemocnice Peter Visolajský tvrdí, že usmernenie pre pediatrov od rezortu zdravotníctva je chaotické a svedčí o neprofesionalite.
    

Európska lieková agentúra zatiaľ očkovanie vakcínou proti ochoreniu COVID-19 od spoločnosti Pfizer pre deti mladšie ako 12 rokov nepovolila. Naše ministerstvo však žiadosť o povolenie na používanie neregistrovaného lieku schválilo pre deti od 5 rokov. „Očkovanie bude môcť byť realizované na žiadosť rodičov pri vysoko individualizovanom prístupe zohľadňujúc riziko a benefit očkovania dieťaťa. Očkovanie sa odporúča u rizikových detí, u ktorých by prekonanie ochorenia COVID-19 mohlo viesť k vážnemu poškodeniu zdravia, prípadne zhoršeniu základného ochorenia,” uviedla hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Neprichádza to do úvahy

Dodala, že pozorne kontinuálne sledujú aktuálne trendy a odborné štúdie. Uvedenú možnosť očkovania podporili podľa rezortu Slovenská spoločnosť alergológie a klinickej imunológie, Slovenská epidemiologická a vakcinologická spoločnosť Slovenskej lekárskej spoločnosti a Slovenská spoločnosť primárnej pediatrickej starostlivosti.

Český epidemiológ Roman Prymula nad Lengvarského rozhodnutím iba krúti hlavou a nechápe. „Ja som opakovane povedal, že podporujem očkovanie od 12-tich rokov hore, lebo tam si myslím, že tá imunita už je vyzretá, pod 12 rokov nie. To, čo sa deje na Slovensku, to je skutočne experiment,” povedal Prymula v Českej televízii. Ďalej vysvetlil prečo si to myslí.

„Pretože v tejto chvíli sa testovali rôzne dávky toho antigénu a v podstate Slováci vyšli z nejakej štúdie Pfizeru, ktorý šiel na hodnotu 10 mikrogramov. A keď máte 1O mikrogramov, nariedia z toho čo je k dispozícii, oni musia z toho 0,5 odstreknúť jednu tretinu, ktorú aplikujú. Už to je technicky veľmi zložité, ja to nepovažujem za šťastnú vec a myslím si, že pokiaľ to nebude schválené, tak to určite neprichádza do úvahy,” povedal rozhodne český epidemiológ.

Epidemiológ Roman Prymula – Foto: tasr/ap

Usmernenie z ministerstva je chaotické

Pediater z Nitry Peter Visolajský rozhodnutie Lengvarského schvaľuje, očkovanie by však nemalo byť podľa neho všeobecne pre všetky deti nad 5 rokov. „Pre konkrétne deti s vážnymi ochoreniami, ktoré naozaj koronavírus ohrozuje na živote, je to určite dobré riešenie ak to rodič žiada a to dieťa splní veľmi prísne podmienky. Pokým však EMA neskončí všetky skúšky a nepovie, že očkovanie detí je bezpečné aj v tejto vekovej kategórii, dovtedy môžeme očkovať len konkrétne ochorenia detí,” uviedol pre eReport lekár.

Upozorňuje, že zo strany rezortu musí prísť veľmi jasné a striktné odporúčanie, ktoré deti očkovať, ako a ako dlho ich sledovať aj po očkovaní pre výskyt prípadných vedľajších účinkov. „Toto žiaľ pri slovenskom usmernení chýba a aj to bolo veľmi nešťastne odkomunikované zo strany ministerstva zdravotníctva na tlačovke. Toto usmernenie, ktoré má Slovensko je veľmi chaotické, aj pre nás pediatrov je veľmi problémové. Očakávam, že to v najbližšej dobe upresnia, alebo zmenia, pretože takto to nemôže fungovať,” rozčúlil sa Visolajský.

Viac článkov o očkovaní detí nájdete tu:

  1. Minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský (nominat OĽaNO).

Dodal, že to na Lengvarského rezort nevrhá dobré svetlo. „V tom odporúčaní ministerstva zdravotníctva je napísané, že deti s ochoreniami najmä a je asi štyri päť ochorení. To je veľmi vágne definovanie a to nesvedčí o žiadnej profesionalite tých čo to písali,” zhodnotil pediater.

Zdielať / poslať / tlačiť

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Český exminister zdravotníctva o očkovaní malých detí: To, čo sa deje na Slovensku, je skutočne experiment!

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport