eReport.sk
Muž so šiltovkou s nápisom Make Babiš Slovakia Again kráča s ochranným rúškom v metre v Prahe. Foto: tasr/ap

Česko pred úplným vypnutím? Armáda nakazených prudko rastie


Nárast počtu nakazených koronavírusom v Česku je enormný. Reprodukčné číslo sa zvýšilo na 1,4, čo naznačuje nutnosť sprísniť opatrenia, povedal v sobotu Českej televízii minister zdravotníctva Roman Prymula. V piatok pribudlo 8618 potvrdených prípadov nákazy, pripomenul portál Novinky.cz.

Podľa Prymulu nárast jasne dokazuje exponenciálny charakter vývoja. Reprodukčné číslo koronavírusu je počet osôb, ktoré typicky nakazí jeden infikovaný človek. Uvedený výpočet nie je oficiálny, ale pochádza od iniciatívy Data against COVID.

Babiš nevylúčil celoplošné uzatvorenie života

K celorepublikovému nárastu prispela za piatok Praha s 1386 pozitívnymi ľuďmi. Česko má v súčasnosti v prepočte 14-krát viac infikovaných než Nemecko. V Európskej únii má ČR najviac prípadov na počet obyvateľov, takmer o štvrtinu viac než druhé Španielsko.

Česká vláda oznámila vo štvrtok 8. októbra obmedzenia predovšetkým vo voľnočasových aktivitách a vo vyučovaní na školách – časť opatrení platí od piatka, ďalšie majú začať platiť od pondelka 12. októbra.

Prymula a premiér Andrej Babiš už skôr nevylúčili, že ak sa situácia nezlepší, bude nutné celoplošné uzatvorenie života v ČR.

Rekord padol tento týždeň štvrtýkrát za sebou

Za piatok laboratóriá v Česku potvrdili nákazu u rekordných 8618 ľudí, najviac za jediný deň od začiatku epidémie v krajine, a o vyše 3000 viac než doterajšie maximum zo štvrtka. Denný rekord padol tento týždeň štvrtýkrát za sebou.

V nemocniciach bolo podľa posledných údajov ministerstva zdravotníctva 1893 pacientov s koronavírusom, z nich 412 sa nachádza vo vážnom stave. Počet úmrtí na ochorenie COVID-19 stúpol o 25 na 905, pripomenuli Novinky.cz.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Česko pred úplným vypnutím? Armáda nakazených prudko rastie

KOMENTOVALI STE: