eReport.sk
Orbán sa s Putinom stretol na summite v Pekingu. Pavel reaguje
Český prezident Petr Pavel. Foto: tasr

Česká vláda má novú obrannú stratégiu: Cieľom je odradiť agresora od útoku

Česká vláda schválila novú obrannú stratégiu krajiny. ČR sa podľa nej musí pripravovať na možnosť dlhej obrannej vojny s protivníkom, ktorý bude vybavený jadrovými zbraňami. V stredu to po rokovaní vlády uviedla česká ministerka obrany Jana Černochová.

Dokument podľa nej reaguje na zhoršené bezpečnostné prostredie v Európe a definuje ambície štátu v oblasti obrany. ,,V dôsledku rastúcej agresivity Ruska je hlavnou úlohou českej obrannej politiky všestranná príprava na dlhotrvajúcu obrannú vojnu vysokej intenzity s technologicky vyspelejším protivníkom vybaveným jadrovými zbraňami,“ uvádza sa v stratégii.

Druhou prioritnou úlohou

Za prvú prioritu označuje vybudovať dobre vyzbrojené, vybavené, vycvičené a v boji udržateľné ozbrojené sily, ktoré bude možné nasadiť do operácií kolektívnej obrany. Druhou prioritnou úlohou je podľa dokumentu všestranná operačná príprava územia ČR a tiež zabezpečenie presunov a podpory potenciálne veľkého množstva spojeneckých síl.

Silné obranné kapacity

Hrozbou pre Česko sú aktuálne podľa Černochovej kybernetické útoky, dezinformačné kampane, ekonomický nátlak a sabotážne spravodajské aktivity. ,,Kľúčovým princípom našej obrany je odstrašenie protivníka. Naším cieľom rozhodne nie je viesť s agresorom vojnu, ale odradiť ho od útoku,“ zdôraznila ministerka. Na to sú podľa nej potrebné silné obranné kapacity a odhodlanie ich použiť. Za dôležité preto označila posilňovanie odolnosti štátu, spoločnosti aj občanov.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Tak odchádzajú, alebo nie? Bývalý minister napísal na sociálnu sieť príspevok.
  2. koniec cigariet, tabak, who

Stratégie

Obrana Česka sa však podľa stratégie nedá zaistiť len profesionálnymi vojakmi, ale musia sa na nej viac podieľať aj zálohy ozbrojených síl i celá spoločnosť. Do roku 2030 chce česká armáda zvýšiť počet profesionálnych vojakov z 24.000 na 30.000. V zálohe chce mať 10.000 dobrovoľníkov.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Česká vláda má novú obrannú stratégiu: Cieľom je odradiť agresora od útoku

Odoberať
Upozorniť na
5 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Najnovšie

File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php