eReport.sk
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock

Ceny kávy sa dostali na najvyššiu úroveň za 7 rokov! Dôvodov je viac

Zdražovaniu sa nevyhla ani káva. Viacero faktorov ovplyvnilo, že jej cena stúpla. Prečo Brazília, ktorá je najväčším pestovateľom kávy, čelí poklesu produkcie?

Ceny kávy sa dostali na najvyššiu úroveň za 7 rokov. Dôvodom je slabá ponuka na trhu. Problémy z dodávkami kávy z producentských krajín, od Brazílie po Vietnam, podporili ceny kávy, ktoré sa dostali najvyššie od roku 2014. Zlé počasie, problémy s dopravou a vysoké ceny hnojív patria medzi faktory, ktoré obmedzujú dodávky.

Vlani ceny vyskočili až o vyše 90 percent

Kontrakt na kávu Arabica s dodávkou v marci sa na burze v New Yorku posilnil o 2,6 % na 2186 USD (1907,50 eura) za libru (0,45359 kg), čo je najviac od 16. októbra 2014. Ceny kávy v priebehu uplynulého roka vyskočili o viac než 90 %.

Problém má Brazília ak Kolumbia

Brazília, ktorá je najväčším pestovateľom kávy, čelí poklesu produkcie spôsobenému suchom a mrazom. Druhý najväčší dodávateľ kávy Arabica, Kolumbia, zasa zápasí s nadmernými dažďami, ktoré ohrozujú úrodu. Vysoké ceny hnojív ešte zvyšujú problémy farmárov a vysoké ceny dopravy a nedostatok kontajnerových lodí brzdia export.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Julius Meinl, Káva, Rakúsko

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Ceny kávy sa dostali na najvyššiu úroveň za 7 rokov! Dôvodov je viac

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport