eReport.sk
Ilustračné foto: tasr/dpa

Centrá zdieľaných služieb zamestnávajú na Slovensku viac ako 40.000 ľudí

Odvetvie centier podnikových služieb je tretím najväčším na Slovensku a v súčasnosti zamestnáva viac ako 40.000 vysokokvalifikovaných pracovníkov. Ponúknuť prehľad trendov a výziev sektora má za cieľ konferencia Business Service Center Conference. Jej 9. ročník sa koná vo štvrtok v Bratislave. Jej organizátormi sú Americká obchodná komora na Slovensku (AmCham) a asociácia združujúca centrá podnikových služieb Business Service Center Forum (BSCF).

Daň z príjmu zamestnancov, ktorú tieto centrá odviedli do štátneho rozpočtu, sa podľa asociácie zvýšila na 180,2 milióna eur, daň z príjmu spoločností dosiahla 27,4 milióna eur a celkové odvody viac ako 547,1 milióna eur. Spolu predstavovali 3,6 % príjmov štátneho rozpočtu Slovenska za rok 2022. Centrá by podľa podpredsedu BSCF na Slovensku Ivana Tomka potrebovali intenzívnejšiu spoluprácu s vládou SR.

Mohlo by vás tiež zaujímať:

  1. ministerstva spravodlivosti SR za Smer-SD Moniku Jankovskú privádzajú na Špecializovaný trestný súd.
  2. Predsedníčka francúzskeho krajne pravicového Národného združenia (RN) Marine Le Penová
  3. voľby prieskum

Najväčšou výzvou sú ľudia!

„Najväčšou výzvou sú dnes ľudia. Centrá potrebujú kvalifikovanú pracovnú silu a flexibilitu v zamestnávaní. Ktorú môže priniesť len pružnejší a modernejší zákonník práce. Legislatíva v oblasti pracovného práva či odmeňovania zamestnancov musí byť flexibilná a atraktívna pre zotrvanie existujúcich investorov. Prípadne pre príchod ďalších na slovenský trh,“ priblížil Tomko.

Hrubý mesačný zárobok zamestnancov v tomto sektore dosiahol úroveň 2417 eur. Čo predstavuje 1,85-násobok priemernej hrubej mesačnej mzdy v národnom hospodárstve za rok 2022. Až 95 % spoločností zo sektora hlási nedostatok ľudských zdrojov, čo považujú za kritické pre ich ďalší strategický rozvoj na Slovensku.

Príprava zamestnancov na digitálnu transformáciu

„Ak by sme mohli rokovať s vládou SR o jednom z kľúčových opatrení, bolo by to výrazné zjednodušenie a zrýchlenie náboru vysokokvalifikovaných pracovníkov z krajín mimo EÚ,“ doplnila podpredsedníčka BSCF na Slovensku Lucia Gröneová.

Každá tretia členská spoločnosť hlási, že umelá inteligencia a automatizované spracovanie dát už aktívne prispieva k tvorbe nových pracovných pozícií s vysokou pridanou hodnotou. Uviedol to predseda BSCF Gabriel Galgóci.

„V rámci implementácie pokročilých IT riešení až 40 % spoločností deklaruje, že aktuálne už implementuje svoj vlastný reskillingový či upskillingový program pre zamestnancov. S cieľom ich lepšie pripraviť na digitálnu transformáciu,“ uzavrel Galgóci.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Centrá zdieľaných služieb zamestnávajú na Slovensku viac ako 40.000 ľudí

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie