eReport.sk
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock

Celé zlé? Portugalsko šokuje! Druhá najzaočkovanejšia krajina sveta hlási rekordný nárast infikovaných

Portugalsko v utorok hlásilo rekordný denný počet prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2. Zaznamenalo ho napriek tomu, že má jednu z najvyšších mier zaočkovanosti na svete. Momentálne sa však aj v Portugalsku šíri vysoko nákazlivý variant koronavírusu – omikron.

Zdravotné úrady za posledných 24 hodín zaregistrovali 17.172 nových prípadov nákazy, čím bol prekonaný predchádzajúci rekord – 16.432 prípadov – z 28. januára, keď sa cez túto juhoeurópsku krajinu prehnal variant alfa, prvýkrát identifikovaný v Británii.

Systém zdravotnej starostlivosti pod tlakom

Ministerka zdravotníctva Marta Temidová podľa agentúry AFP uviedla, že Portugalsko by okolo 7. januára budúceho roka mohlo dosiahnuť až 37.000 prípadov nákazy denne. Upozornila, že takýto prudký nárast počtu infikovaných vytvára “obrovský tlak” na systémy zdravotnej starostlivosti a na trasovanie. 

Takmer 90 percent ľudí je zaočkovaných

V Portugalsku je plne zaočkovaných takmer 90 percent  populácie a takmer 2,4 milióna ľudí dostalo už aj tretiu, posilňovaciu, dávku vakcíny. Jedinou krajinou s vyšším podielom zaočkovaných ľudí sú  Spojené arabské emiráty, dodala AFP.

Portugalská vláda zaviedla obmedzenia

Variant omikron, ktorý spôsobuje prudký nárast počtu infikovaných v celej Európe, sa pred Vianocami stal v Portugalsku dominantným kmeňom covidu.

Školské prázdniny sa predĺžili do 9. januára, aby sa po sviatočnom období obmedzili sociálne kontakty.

Napriek nárastu prípadov je počet ľudí prijatých do nemocníc a na jednotky intenzívnej starostlivosti s covidom len zlomkom z vrcholu dosiahnutého v Portugalsku počas zimnej vlny pandémie.

Napriek tomu portugalská vláda zaviedla obmedzenia, ktoré majú pomôcť zastaviť nárast počtu infikovaných vrátane predkladania očkovacích certifikátov, nosenia rúšok, povinnej práce z domu a zatvorenia barov a nočných klubov. Školské prázdniny sa predĺžili do 9. januára, aby sa po sviatočnom období obmedzili sociálne kontakty.

Mohol by vás zaujímať:

  1. covid, vakcíny, tri
  2. Holandský premiér Mark Rutte prichádza na summit EÚ v Bruseli vo štvrtok 24. júna 2021.
  3. Koordinátor portugalského národného programu očkovania Henrique Gouveia e Melo.
  4. Generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Celé zlé? Portugalsko šokuje! Druhá najzaočkovanejšia krajina sveta hlási rekordný nárast infikovaných

Odoberať
Upozorniť na
guest
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti