tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Prezidentka SR Zuzana Čaputová
Prezidentka SR Zuzana Čaputová, foto:tasr

Čaputovú kritizovali za zlú angličtinu: Palác si stále platí jazykovku za desiatky tisíc

Zuzana Čaputová si v minulosti vypočula kritiku na jej znalosti anglického jazyka. Špekulovalo sa totiž, že jej angličtina ako najvyššieho ústavného činiteľa má svoje muchy. Hlava štátu síce tvrdila, že sa „dohovorí“, no z viacerých situácií vyplynulo, že „spíkovanie“ nie je Čaputovej silná stránka. Zdá sa, že lingvistická téma sa naďalej vznáša nad palácom. Kancelária prezidentky využíva služby jazykovky za desiatky tisíc.

Čaputovej jazykový deficit sa stal témou už vo finále súboja o prezidentský palác. Vtedy sa ho chytil Čaputovej protikandidát Maroš Šefčovič, ktorý ju vyzval na duel v cudzom jazyku. K žiadnemu nakoniec nedošlo. Po jej zvolení už hlava štátu absolvovala rozhovor s reportérom BBC…paradoxne tiež v slovenskom jazyku. Čaputovej tak niektorí kritici vyčítali, že ako reprezentantka štátu by mala ovládať cudzí jazyk. Téma po čase vyprchala, no zdá sa, že pod strechou prezidentského paláca sa aj naďalej pasujú s anglickým jazykom.

Jazykovka za tisíce

Prezidetnský palác takmer od začiatku, čo na jeho čele stojí Zuzana Čaputová si vypomáha službami jazykovej školy Canadian Bilingual Institute. Po prvýkrát si lektorov jazykovky vypožičali len niekoľko mesiacov po Čaputovej inaugurácii, keď kauza okolo jej jazykových znalostí bola ešte čerstvá. Prvá zmluva z roku 2019 bola odklepnutá na 18 499,10 eura. Zmluva vypršala minulý rok v júni. S jazykovkou boli v paláci zrejme spokojní, pretože uzavreli ďalšiu zmluvu tento rok, koncom marca. Služby palác tentokrát vyšli na 22 317,12 eura. Jazyková škola bude palác doučovať po dobu 15 mesiacov.

Draho alebo lacno?

Canadian Bilingual Institute má podľa zmluvy doučovať zamestnancov prezidentskej kancelárie. Denne majú určené dva termíny na výučbu, ktorá sa v pandemických časoch uskutočňuje online formou. Škola poskytuje individuálne, ale aj skupinové doučovanie. Podľa poslednej zmluvy si tak mesačne škola zarobí na paláci približne 1 487 eur. Podľa dokumentu to je približne 27 eur na hodinu s DPH. Pozreli sme sa na viaceré weby a služby jazykových škôl a kurzov či je podobná suma štandardná. Určite by palác našiel aj lacnejšie kurzy. Niektoré sa pohybujú v rozmedzí od piatich do deväť eur na hodinu, iné sú aj za 23 eur na hodinu, no aj viac.

Doučuje sa aj Čaputová?

EReport zaujímalo či služby Canadian Bilingual Institute priamo využíva aj samotná hlava štátu. Hovorca prezidentky len stručne odpovedal, že všetky informácie sú v danej zmluve. „Ide o kurzy anglického jazyka pre zamestnancov KP SR,“ podčiarkol Strižinec. Či služby jazykovky využíva aj hlava štátu priamo neodpovedal.

Zaujímavosťou ale je, že zákazka pre prezidentský palác nie je pre Canadian Bilingual Institute prvou spoluprácou so štátom. Podľa Centrálneho registra zmlúv škola prepožičala služby ministerstvu zahraničia. A to na obdobie od apríla v roku 2014 do decembra roku 2015. Celý kšeft vtedy vyšiel rezort na 140 905, 20 eura. Ministerstvu v tom čase šéfoval Miroslav Lajčák.

Nielen prezidentka

Čaputová ale nie je z politikov jediná, ktorá sa musela s angličtinou pasovať. Už legendárnym je napríklad výstup expremiéra Roberta Fica na protikorupčnej konferencii OECD v roku 2017, keď jeho výslovnosť musela vyvolať úsmev u viacerých zahraničných kolegov. Vetu „Korupcia je hrozba“, totiž plechovo vyslovil ako: „Korapšn is dí fret“.

Zdroj: Youtube

Podobný jazykový lapsus predviedol v minulosti aj Ficov kolega, exminister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek. Ten v promo videu v anglickom jazyku jasne číta text s čítačky a nepôsobí úplne autenticky. Svoje znalosti v angličtine musel potupne dokazovať aj exminister obrany Ľubomír Galko. Dokonca išiel aj na dvojtýždňový jazykový kurz na Maltu.

Slováci majú čerstvo v pamäti aj rétorické schopnosti v cudzom jazyku expremiéra Igora Matoviča. Ten sa v Bruseli poriadne predviedol a jeho „One time, next time“ doslova už zľudovelo.

Zdroj: Youtube


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Čaputovú kritizovali za zlú angličtinu: Palác si stále platí jazykovku za desiatky tisíc

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku