Aktuálne prebieha v Bratislave Dúhový PRIDE. V jednej z diskusií sa objavila aj prezidentka. Rozprávala sa s rodičmi LGBTI ľudí a ich rodinami o tom, ako sa im žije na Slovensku. Organizátorom diskusie bola Iniciatíva Inakosť.
Téma, ktorá stále rozdeľuje spoločnosť na dva tábory. Politici ju radi využívajú na naháňanie bodov. Oproti bratom Čechom sme stále pozadu. Kým u nich sa už môžu homosexuálne páry registrovať u nás o tom stále nechce väčšina politikov ani počuť. Zuzana Čaputová toto radikalizovanie témy v diskusii odsúdila a zaželala si, aby sme sa už „posunuli“. Chce pre to urobiť maximum.
Nepamätá si, kedy v nej začala téma rezonovať a kedy sa nad ňou začala zamýšľať. Vyvíjalo sa to v nej prirodzeným spôsobom: „Priznám sa, nepamätám si zlomový bod. Bol to asi prirodzený vývoj v rámci dospievania a rozhliadania sa po svete a uvedomenie si toho že gayovia, lesby alebo transrodoví ľudia sú prirodzenou súčasťou spoločnosti. Patria k pestrosti spoločnosti a je úplne jasné uvedomenie si, že ľudská hodnota sa neodvíja od sexuálnej orientácie či rodu, ale od úplne iných kvalít , ktoré nás robia ľuďmi“ opísala ako vidí komunitu ona.
Nepáči sa jej, keď sú homosexuálne orientovaní ľudia súdení len preto, že sú „iní“: „Možno, čo sa snažím v živote uplatňovať, je známe pravidlo, viac pozorovať ako posudzovať. Čo v dnešnej dobe plnej sudcov, ktorí veľmi rýchlo vynesú verdikt nad kýmkoľvek bez ohľadu na fakty iba na základe dojmov, je to náročné a ojedinelá disciplína. Ale súvisí to s hocikým. Posudzovanie na základe akýchkoľvek kritérií,“ zhodnotila Čaputová. Ak už niekto nie je stotožnený s LGBTI komunitou, nemal by podľa prezidentky šíriť nenávisť, ale mali by sme sa ako ľudia tolerovať: „V neposlednom rade je to téma ktorá súvisí s niečím, čo považujem aj pre svoj život za úplne základné a to je téma ľudskosti, lásky k blížnemu, rešpektu a tolerancie. Neviem si predstaviť márnejšiu snahu žiť tieto hodnoty, ak by som o nich hovorila a zároveň by som netolerovala, alebo odsudzovala ľudí, ktorí sú gayovi, lesby či transrodoví ľudia.“
Rodina má množstvo podôb
Rodinu nevidí len v zložení muž a žena. Rodina má pre ňu isté atribúty a môže ich spĺňať aj dvojica rovnakej orientácie: „Prvá asociácia, keď si poviem rodina, je láska, bezpečie, domov, moji najbližší, moja podpora, moja kotva. To sú kvality, ktoré si viem predstaviť, že napĺňajú aj ľudia, ktorí spolu žijú a sú rovnakého pohlavia. To sú hodnoty. Sú to emócie a kvality, ktoré môžu ľudia, ktorí sa rozhodnú spolu žiť a vytvárajú rodinu, napĺňať.“
Dosť bolo prospechárčenia
Praje si, aby sa už téma LGBTI komunity prestala zneužívať na naháňanie politických preferencií: „Vyrušuje ma to, že sa téma zneužíva ako politická karta, strašiť inakosťou. Je to nesmierne nefér a krátkozraké. Cesta, ktorú máme pred sebou je snáď nie dlhá, ale strmá. Pokúsim sa byť čo najužitočnejšia. Musím rešpektovať zloženie parlamentu, ktoré má skôr konzervatívne naladenie, to mi ale nebráni tak ako aj v kampani, povedať počas výkonu mandátu čo si myslím.“
„Som optimistka, to mi pomáha prežiť, aj keď niekedy v mojej práci je to veľmi ťažké ňou zostať,“ uzavrela s úsmevom.
S prezidentkou diskutovali Zlatica Maarová a Dagmar Horná, ktorých dcéry s partnerkami vychovávajú svoje deti a Elena Martinčoková, ktorej syn sa v Luxenbursku oženil so svojím priateľom. Zúčastnila sa aj Pavlína Fichta Čierna, mama transrodového chlapca Johanna. Posledným hosťom bol Waldemar Švábenský, ktorý organizuje festival transrodovej kultúry Svet podľa Gabriela. Švábenský začal festival organizovať po tom, čo jeho syn Gabriel, nádejný umelec a transrodový chlapec, spáchal v marci 2018 samovraždu.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Čaputová si zastala LGBTI komunitu. Svoj mandát chce využiť v ich prospech aj keď je parlament proti!