eReport.sk
Prezidentka Zuzana Čaputová
Prezidentka Zuzana Čaputová. Zdroj: tasr

Čaputová ocenila postoj Severného Macedónska k vojne na Ukrajine

Prezidentka SR Zuzana Čaputová v stredu na spoločnej tlačovej konferencii s prezidentom Severného Macedónska Stevom Pendarovským v Skopje ocenila postoj jeho krajiny k vojne na Ukrajine, podporila úsilie Severného Macedónska vstúpiť do EÚ a vyzdvihla tiež „skvelé bilaterálne vzťahy“.

Čaputová počas oficiálnej návštevy Severného Macedónska ocenila, že táto krajina ak nečlen EÚ poskytla pomoc Ukrajine a tiež prijala sankcie voči Rusku. Tento krok označila za dôležité gesto.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Prezidentka Zuzana Čaputová počas svojej návštevy Grécka.
  2. V popredí Jaroslav Naď (OĽaNO).
  3. Poľský premiér Mateusz Morawiecki.
  4. Robert Fico reaguje na otázky v štúdiu denníka Pravda.
  5. Prezidentka Zuzana Čaputová

Prezidentka SR tiež uviedla, že Slovensko dlhodobo podporuje rozširovanie EÚ o krajiny západného Balkánu vrátane Severného Macedónska.
„Verím, že tak, ako sme už teraz členmi v rámci Severoatlantickej aliancie, onedlho budeme aj spoločnými partnermi v rámci Európskej únie,“ povedala Čaputová. Dodala, že SR je pripravená podeliť sa so Severným Macedónskom o svoje skúsenosti z reformného procesu, ktorý predchádzal jej vstupu v EÚ.

Predmetom stredajšieho rokovania s prezidentom Pendarovským  boli podľa slov Čaputovej aj krízy, ktorým obe krajiny v súčasnosti čelia, a to najmä v dôsledku „ruskej protiprávnej invázie na Ukrajinu“.

Priblížila, že za možné sféry spolupráce obaja považujú obchod, ekonomiku a energetiku – najmä zelenú transformáciu. Upozornila, že súčasná energetická kríza je jedna z najväčších, ktoré Európu postihli a „jej dôsledky môžu byť pre ďalšie generácie katastrofálne“.

Každá z členských krajín EÚ či širšieho regiónu musí podľa Čaputovej hľadať nové riešenia, ktoré znamenajú hlavne diverzifikáciu zdrojov. Na zreteli treba mať tiež energetickú efektívnosť a kroky na dosiahnutie uhlíkovej neutrality.

Čaputová konštatovala, že vzájomné vzťahy oboch krajín je možné ďalej rozvíjať, a preto ju v Severnom Macedónsku sprevádzala aj veľká delegácia zložená z podnikateľov, zástupcov výskumných inštitúcií, štátnych orgánov a neziskových organizácií.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Čaputová ocenila postoj Severného Macedónska k vojne na Ukrajine

Odoberať
Upozorniť na
4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Šport

Zaujímavosti