eReport.sk
Ilustračná snímka
Ilustračná snímka. Zdroj: tasr

Čaká „vláda amatérov,“ kým Slovensko ľahne popolom? Zväz mäsiarov hovorí o kolapse a masívnom prepúšťaní!

Po Slovenskom zväze pekárov, cukrárov a cestovinárov (SZPCC), ktorí viac ako pol roka upozorňujú, žiadajú a prosia vládu o pomoc s tým, že hrozí zatváranie najmä menších regionálnych prevádzok a polka chleba môže na Slovensku čoskoro stáť 7 eur, sa ozval aj Slovenský zväz spracovateľov mäsa. (SZSM) Zdá sa, že jeho zástupcovia tiež žijú v inej realite, ako naša vláda.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Hamran a čurillovci sa vyhrážajú
  2. Európe hrozí úplný blackout
  3. Nenechajme sa Matovičom oklamať
  4. Novodobý Mesiáš
  5. Štátny tajomník Andrej Stančík
  6. Remišovej počty zrejme nikdy nepôjdu
  7. Ilustračné foto

Výkonná riaditeľka Slovenského zväzu spracovateľov mäsa (SZSM) Eva Forrai, pre portál Topky.sk uviedla, že od vypuknutia vojnového konfliktu na Ukrajine trhové ceny elektrickej energie a plynu dosiahli niekoľkonásobné hodnoty oproti dlhodobému priemeru. Všetci sa tak pasujú s astronomickými nákladmi na energie. Tie ešte stále nemáme zastropované a v praxi neplatí ani Memorandum o porozumení medzi vládou a spoločnosťou Slovenské elektrárne.

Najväčšie odvetvie

Eva Forrai, tiež zdôraznila, že mäsospracujúce odvetvie je z pohľadu tržieb najväčším potravinárskym odvetvím a zároveň tretím energeticky najnáročnejším potravinárskym odvetvím. Vysoké náklady nepriaznivo ovplyvňujú cenotvorbu, čo zase znamená výraznú prekážku pri ďalšom uplatnení sa na trhu.

A to najmä v konkurencii prevádzok z krajín, kde vlády prispeli k energetickým opatreniam a riešeniam. Otázkou zostáva aj to, ktorý Slovák si bude môcť dovoliť kúpiť napríklad 1 kg kuracích pŕs za 10 eur.

My versus tí ostatní

Od 1. januára 2023 už viac ako 90 % odvetvia spracovania mäsa bude nakupovať energie pre svoje potreby za spotové ceny prípadne uzatvorí kontrakty na dodávku energií za neúmerne vysoké ceny, čo z pohľadu ďalšieho fungovaniu na spoločnom trhu bude spôsobovať významnú konkurenčnú nevýhodu oproti krajinám EÚ, ktoré prijmú opatrenia v oblasti regulácie/refundácie cien energií,“ hovorí výkonná riaditeľka Slovenského zväzu spracovateľov mäsa.

Slovensku reálne hrozí kolaps odvetvia spojený s prepúšťaním zamestnancov a uzatváraním výrobných prevádzok.“

Eva Forrai, výkonná riaditeľka SZSM

Podľa Forrai, to takto nemôže ísť do nekonečna a treba začať konať. Je podľa nej nevyhnutné, aby v záujme zachovania pracovných miest, ako aj potravinovej bezpečnosti štátu Slovensko čo v najkratšom čase predstavilo konkrétne kroky a opatrenia pre riešenie energetickej krízy. 

„Z pohľadu Slovenského zväzu spracovateľov mäsa ide hlavne o zastropovanie cien elektrickej energie a plynu pre potravinársky priemysel. Vyzývame preto vládu SR, ako aj poslancov Národnej rady SR, aby bezodkladne konali, pretože čas sa kráti,“ uzavrela výkonná riaditeľka SZSM.

Zdroj: topky


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Čaká „vláda amatérov,“ kým Slovensko ľahne popolom? Zväz mäsiarov hovorí o kolapse a masívnom prepúšťaní!

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre