eReport.sk
Rusko rázne zareaguje
Ruský prezident Vladimir Putin. Foto: tasr/ap

Čaká svet 3. svetová vojna kvôli tankom pre Zelenského? Kremeľ reaguje: NATO prekročilo hranice!

Čaká svet 3. svetová vojna? Moskva v stredu označila za „extrémne nebezpečné“ rozhodnutie Berlína o dodávkach tankov na Ukrajinu. TASR prevzala správu z tlačovej agentúry AFP.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Ukrajinskí vojaci počas bojov medzi ukrajinskou a ruskou armádou o mesto Soledar.
  2. Scholz ustúpil Kyjevu
  3. Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko
  4. Vysmieva sa SNP?

Nemecko v stredu potvrdilo, že Kyjevu dodá tanky Leopard 2 a povolilo to aj ďalším krajinám, ktoré ich majú vo výzbroji. Tieto tanky nemeckej výroby patria k najvýkonnejším na svete a ich poskytnutie Ukrajine by znamenalo veľké posilnenie ukrajinskej armády v boji proti inváznym ruským silám.

Nemecký spolkový kancelár Olaf Scholz spresnil, že Nemecko koná v úzkej spolupráci so svojimi spojencami. Berlín podľa vyhlásenia vlády dodá Ukrajine zo svojich zásob 14 tankov typu Leopard 2. Spolu s ďalšími krajinami by dodané tanky mohli vytvoriť dva prápory, pripomína AP.

Čaká svet 3. svetová vojna?

Ruský veľvyslanec v Nemecku Sergej Nečajev v stredu v mene Moskvy rozhodnutie Berlína kritizoval. 

„Toto extrémne nebezpečné rozhodnutie prenesie konflikt na novú úroveň konfrontácie a protirečí vyhláseniam nemeckých politikov o neochote Nemeckej spolkovej republiky nechať sa doň vtiahnuť,“ napísal Nečajev vo vyhlásení.

Zelenského žiadosti

Berlín sa v posledných týždňoch dostal pod veľký tlak spojencov, aby dodal Kyjevu tanky Leopard 2 a zároveň povolil ich vývoz na Ukrajinu tým štátom, ktoré ich majú vo výzbroji.

Scholz opakovane hovoril, že Nemecko sa musí v dodávke tankov pre Ukrajinu skoordinovať so Spojenými štátmi, ktoré zvažujú Kyjevu poslať svoje tanky Abrams.

Nikdy nie je dosť

 Námestník ukrajinského ministra zahraničných vecí Andrij Meľnyk medzitým uviedol, že pri tankoch, sa to rozhodne nekončí.

„Potrebovali by sme vojnové lode, aby sme mohli chrániť naše pobrežie. Naše pobrežie je veľmi dlhé. Potrebovali by sme aj ponorky, aby sme dokázali odvrátiť v Čiernom mori nový útok z mora,“ uviedol Meľnyk pre nemecké televízie RTL a NTV.

Tanky, ktoré by mali Ukrajine pomôcť v boji proti ruskej armáde, sú podľa Meľnyka len prvým krokom. „Máme veľmi silného protivníka. Rusi naplno vyrábajú zbrane,“ povedal Meľnyk. Zároveň dodal, že koniec vojny je ešte ďaleko. Uviedol tiež, že očakáva od nového nemeckého ministra obrany Borisa Pistoriusa „líderstvo.“

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Čaká svet 3. svetová vojna kvôli tankom pre Zelenského? Kremeľ reaguje: NATO prekročilo hranice!

Odoberať
Upozorniť na
11 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti