eReport.sk
Eduard Heger a Roman Mikulec.
Eduard Heger a Roman Mikulec. Foto: tasr

Bývalý sudca Radačovský o kauze Zurian: Nie je pravdou to, čo hovorí Mikulec či Heger!

Postupovalo sa pri domovej prehliadke v popradskom byte bývalého šéfa NAKA Branislava Zuriana zákonne alebo nie? Odpoveď na túto otázku ponúkol bývalý šéf okresného súdu v Poprade a súčasný europoslanec Miroslav Radačovský. Na sociálnej sieti uvádza, že posúdiť zákonnosť alebo nezákonnosť takéhoto postupu, je veľmi jednoduché.

Ako sme vás informovali, elitní policajti NAKA chceli minulý piatok ráno (21.5) zaistiť svojho bývalého exriaditeľa Branislava Zuriana. Nenašli ho však dome v jeho popradskom byte. Zurian sa totiž nachádzal a šte stále zrejme nachádza v zahraničí. Napriek tomu, že podľa medializovaných informácií Zurian kompetentných informoval, že byt kukláčom príde odomknúť jeho syn, tí nečakali, násilím vylomili dvere, prehľadali priestory jeho bytu a niečo si odtiaľ podľa všetkého aj odniesli. Bolo tento postup v poriadku?

Poukazuje na pojem „dôvodné podozrenie“

„Aj napriek tomu, že som momentálne v Bruseli, sledujem politické dianie na Slovensku, žasnem nad tým, koľko tzv. právnych expertov, politikov aj nepolitikov, rôznych médií, sa vyjadruje k domovej prehliadke v byte p. Zuriana a pritom posúdiť zákonnosť alebo nezákonnosť takéhoto postupu je veľmi jednoduché,“ začína svoj status Radačovský.

Ako ďalej vysvetľuje „v zmysle § 99 ods. 1 platného Trestného poriadku domovú prehliadku možno vykonať, ak je dôvodné podozrenie, že v byte alebo v inom priestore, slúžiacom na bývanie, je vec dôležitá pre trestné konanie alebo že sa tam skrýva osoba, podozrivá zo spáchania trestného činu alebo je potrebné vykonať zaistenie hnuteľných vecí na uspokojenie nároku poškodeného na náhradu škody.“

Za povšimnutie podľa Radačovského stojí pojem „dôvodné podozrenie“. „Tak, ako u kolúznej väzby, dôvodné podozrenie musí byť jednoznačne preukázané dostupnými dôkazmi a samo osebe nestačí, že sa tam podozrivá osoba, teda p. Zurian nenachádzala, je bez pochybností zrejmé, pretože p. Zurian s policajtmi telefonoval, povedal, že je v zahraničí,“ zamýšľa sa Radačovský.

N

Zurian na snímke z roku 2018 v spoločnosti dnes už nebohého policajného exprezidenta Lučanského. – Foto: tasr

V obsiahlom vysvetľovaní a citovaní paragrafov z Trestného poriadku napokon exsudca dospeje k záveru, že situácii, ktorá sa odohrala v Poprade u Zurianovcov zrejme nemuselo dôjsť. „Je absolútne zrejmé, že nikto, ani p. Zurian, ani jeho syn, nekonali tak, aby bolo nutné prekonať ich odpor a bežné zamknutie bytu, keď odchádzam preč, nemožno považovať za vytvorenú prekážku proti domovej prehliadke. Je to skôr prekážka pre neoprávnené vniknutie do bytu nepovolaným osobám,“ tvrdí europoslanec.

S najväčšou pravdepodobnosťou to bolo protiprávne

Radačovský priznáva, že síce nepozná obsah celého spisu, čo je v tejto súvislosti prioritné, napísal však, že ten, koho pozná, je práve Zurian. „Poznám, a dovolím si tvrdiť, možno viac ako iní, profesný život p. Zuriana, poznám ho aj osobne a nemám dôvod neveriť jeho mediálnemu vyjadreniu k danej veci,“ spresnil europoslanec.

„P. Zurian uviedol, že ráno mu zavolali policajti z Inšpekčnej služby, že chcú u neho v byte vykonať domovú prehliadku. Povedal im, že nie je doma, poslal tam svojho syna a tento mu oznámil, že keď k bytu došiel, dvere už boli vylomené a vykonávala sa tam domová prehliadka. Kto za takýto, nielen s najväčšou pravdepodobnosťou protiprávny, ale aj doslova hlúpy a v civilizovanej právnej spoločnosti nedôstojný postup zodpovedá. Za zákonnosť alebo nezákonnosť takéhoto úkonu jednoznačne zodpovedá sudca, či už predseda senátu alebo v prípravnom konaní sudca pre prípravné konanie, teda nezávislá súdna moc,“ vysvetľuje svoj pohľad na vec.

Vzápätí dvíha varovný prst: „Pokiaľ súdna moc nebude skutočne nezávislá, pokiaľ jej kreovanie bude ovplyvňované politikmi, či už prostredníctvom súdnej rady alebo inak, vždy tu bude podozrenie z možnosti politického alebo iného nátlaku na sudcov.“

Zodpovední sú predstavitelia moci v štáte

Radčovský tvrdí, že v konkrétnom prípade či v podobných prípadoch, je však potrebné rozlíšiť jednu dôležitú vec: „Zákonný postup a demonštráciu moci. Za zákonnosť právneho úkonu zodpovedajú na to kompetentné orgány polície, prokuratúry ale predovšetkým súdu. Za spoločensky neakceptovateľný, hlúpy a v civilizovanej právnej spoločnosti neprípustný prejav moci, zodpovedajú práve tí, ktorí takúto moc v štáte reprezentujú. Teda, predseda NR SR, predseda vlády aj prezident republiky a nimi kreovaní ministri, vrátane ministra vnútra, prezidenta PZ SR a minister spravodlivosti.“

Miroslav Radačovský mimoriadne priamo pomenoval, ako situáciu, ktorá poriadne rozvírila politické vody na Slovensku, vníma. – Foto: tasr

Radačovský si myslí, že spôsob vykonávania domových prehliadok ale aj predvádzania a predvolávania podozrivých alebo obvinených k orgánom činným v trestnom konaní spôsobom vyrážania dverí, vrhnutím sa na takéto osoby priam ozbrojenými terminátormi, najlepšie pred kamerami a novinármi, skutočne v histórii nášho štátu nemá obdobu. „Aj v 50-tych rokoch Štátna bezpečnosť zazvonila, zaklopala na dvere, vyzvala podozrivú osobu, aby s nimi išla a týkalo sa to aj politických väzňov. Aj za môjho pôsobenia ako sudcu sa pred nariadením domovej prehliadky najprv skúmalo, či sa do obydlia nedá vstúpiť napr. so súhlasom podozrivého, obvineného ale policajti s baranidlami nechodili, to viem určite,“ pripomína bývalý sudca.

Neakceptovateľná demonštrácia moci

Následne uvádza, že súčasné politické elity nehovoria verejnosti pravdu, keď aj v prípade Zuriana vyhlasujú, že nič nevedia. „Nie je pravdou to, čo hovorí minister vnútra, predseda vlády, predseda NR SR a možno aj prezidentka republiky, že o tom nevedia, že je to vec orgánov činných v trestnom konaní, ktorí majú rozviazané ruky, ktorým do ich činnosti nechcú zasahovať a podobne. Nehovoria pravdu a musia vedieť, že takáto neakceptovateľná demonštrácia moci sa deje, nemá nič spoločné so zákonnosťou a preto za ňu zodpovedajú. Otázka je, prečo nekonajú? Z nevedomosti? Možno. Veď o vzdelanosti a diletantizme našej vládnej garnitúry snáď už nikto ani pochybnosti nemá. A možno zo strachu. Zo strachu pred vlastnou políciou, zo strachu zo samých seba a medzi sebou. Ono celkovo je tá naša vláda akási plná strachu. Jednoducho, vláda ustráchancov, trpiacich stihomamom pred všetkým a každým. Preto mlčia a nechcú vidieť pravdu aj v prípade p. Zuriana, v prípade p. generála Lučanského a to len preto, aby boli pri moci. Preto vyrážanie dverí. Ako som už vyššie spomenul, poznám profesijný život p. Zuriana, v podstate od začiatku jeho práce v polícii a bol to policajt nekompromisný, niekedy možno tvrdý, ale vždy bojoval proti nezákonnosti. Odmenou za jeho dlhoročnú prácu bolo vyrazenie dverí, podľa môjho názoru bezdôvodné. A verím, že bezdôvodné bude aj jeho prípadné trestné stíhanie. Vyraziť už by však bolo potrebné niekoho iného,“ dodáva Radačovký.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Bývalý sudca Radačovský o kauze Zurian: Nie je pravdou to, čo hovorí Mikulec či Heger!

1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre