Europoslankyňa Smeru Neveďalová vysvetlila, ako sa v najbližšej dobe môže z maďarského premiéra Orbána stať dočasný prezident EÚ. Informovala aj o iniciatíve niektorých jej kolegov odobrať Maďarsku hlasovacie práva.
Poslankyňa Európskeho parlamentu (EP) za stranu Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) Katarína Roth Neveďalová reagovala na pokusy niektorých zástupcov členských krajín Európskej únie (EÚ) odobrať Maďarsku hlasovacie právo v Rade EÚ. Ozrejmila tiež, ako sa v blízkej budúcnosti môže stať z Viktora Orbána dočasný prezident EÚ, z čoho majú viacerí európski politici hlavu v smútku a vlasy dubkom. Písal o tom aj eReport.
Neposlušné Maďarsko
Neveďalová na sociálne sieti informovala o liste, z ktorého sa dozvedela, že jej nemenovaný fínsky kolega zbiera podporu, aby EP žiadal o uplatnenie článku 7 a teda odobratie hlasovacieho práva Maďarsku v Rade EÚ. Problémom má byť samotný maďarský premiér Orbán.
Podľa Neveďalovej ide o predvolebnú kampaň pred eurovoľbami. „Vo svojom liste požaduje, aby Europarlement išiel príkladom a konečne zastavil Maďarsku hlasovacie právo v Rade za údajné porušovanie právneho štátu, ľudských práv atď. Pretože vraj Maďarsko znefunkčňuje Európsku úniu (asi pri zasadnutiach premiérov) a celkovo má ísť o jasné líderstvo Europarlamentu,“ informuje slovenská europoslankyňa.
Je presvedčená, že na odobratie hlasovacieho práva Maďarsku neexistujú dôvody. „Čo také sa v poslednej dobe v Maďarsku stalo? Myslím si, že nič. Dokonca sa nášmu južnému susedovi podarilo presvedčiť Eurokomisiu, aby im uvoľnila časť eurofondov,“ uviedla. Dodala, že argument, že Maďarsko narúša jednotu a niečo blokuje, nie je správny. A to z dôvodu, že Orbán v konečnom dôsledku nezablokoval ani prístupové rokovania s Ukrajinou.
Mohlo by vás zauímať
Europrezident Orbán
Skutočným dôvodom za týmto celým „smiešnym predstavením fínskeho politika“ je podľa Neveďalovej niečo iné. Pripomenula, že EÚ má svojho prezidenta. Prezident EÚ a Rady EÚ vedie jej rokovania, keď zasadajú lídri členských štátov a je v jej čele aj administratívne.
Súčasným prezidentom EÚ je Charles Michel, bývalý belgický premiér. Ten nedávno oznámil, že bude kandidovať v eurovoľbách do europarlamentu. Podľa Neveďalovej to znamená, že ak chce byť korektný, mal by prestať vykonávať svoj úrad prezidenta. A ak to aj neurobí, v prípade, že bude v júni zvolený, v júli sa stane europoslancom, vtedy už definitívne nebude môcť byť europrezidentom.
„A práve tu je pes zakopaný. V EÚ totiž funguje tzv. rotujúce predsedníctvo niektorého z jej členských štátov. Trvá pol roka a pokiaľ nebol vytvorený úrad prezidenta EÚ, znamenalo aj to, že predseda vlády krajiny, ktorá predsedala bol takisto aj prezident EÚ a viedol zasadnutia,“ poznamenala europoslankyňa Smeru.
Z toho vyplýva, že podľa nedávnej praxe by mal byť dočasným prezidentom predseda vlády predsedajúcej krajiny. A tou sa stane od 1.7.2024 práve Maďarsko a Viktor Orbán.
Zdroj: Facebook – Katarína Roth Neveďalová
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Bude z Orbána dočasný prezident EÚ? Europoslankyňa Smeru Neveďalová to vysvetlila