eReport.sk
Súdny dvor Európskej únie v Luxemburgu.
Ilustračná snímka. Foto: tasr/ap

Bude mať Slovensko konečne sudcu v Luxemburgu? Súdna rada informovala o termíne voľby


Predseda Súdnej rady SR Ján Mazák vyhlásil voľbu kandidáta na dodatočného sudcu Všeobecného súdu Európskej únie (EÚ) v Luxemburgu na 13. októbra o 11.30 h. Súdna rada o tom informovala na svojom webe.

Oprávnené subjekty môžu predkladať Súdnej rade návrhy do 14. septembra do 15.00 h. „Kandidáti za jednotlivé členské štáty budú musieť zvládnuť nielen výberový proces na národnej úrovni, ale aj vypočúvanie pred výborom ustanoveným podľa článku 255 Zmluvy o fungovaní Európskej Únie, ktorý bol zriadený s cieľom posudzovania vhodnosti kandidátov na sudcov a generálnych advokátov Súdneho dvora Európskej únie,“ spresnila Súdna rada.

Miesto sa snaží Slovensko obsadiť od roku 2016

Návrh na voľbu kandidáta na dodatočného sudcu sudcu môžu podať člen Súdnej rady, ministerka spravodlivosti, stavovská organizácia sudcov a tiež iná stavovská právnická organizácia. Miesto dodatočného sudcu Všeobecného súdu EÚ sa snaží Slovensko obsadiť od septembra 2016. V posledných troch voľbách oprávnené subjekty nepredložili žiadne návrhy. Predtým zas poradný výbor Rady EÚ neodporučil obsadenie pozície dodatočného sudcu Martinou Jánošíkovou. Neúspešnými kandidátmi boli v minulosti aj Michal Kučera, Mária Patakyová, Radoslav Procházka a Ivan Rumana.

Súd poskytuje aj výklad právnych predpisov EÚ

Predseda Súdnej rady už vyhlásil aj voľbu kandidáta na sudcu Všeobecného súdu EÚ (každý členský štát obsadzuje dve miesta na tomto súde). Táto voľba by sa mala konať tiež 13. októbra 2021. Súčasný mandát uplynie 26 národným sudcom 31. augusta 2022. Slovensko už druhé funkčné obdobie zastupuje Juraj Schwarcz, v rokoch 2004 – 2009 to bol Daniel Šváby.

Všeobecný súd EÚ je súčasťou Súdneho dvora EÚ. Funkčné obdobie sudcov je šesť rokov. Rovnako ako Súdny dvor EÚ aj Všeobecný súd EÚ sídli v Luxemburgu. Úlohou všeobecného súdu je poskytovať výklad právnych predpisov EÚ, aby sa zabezpečilo ich rovnaké uplatňovanie vo všetkých členských krajinách Únie. Rozhoduje tiež právne spory medzi vládami členských štátov a inštitúciami EÚ. Obrátiť sa naň môžu i jednotlivci, spoločnosti alebo organizácie.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Bude mať Slovensko konečne sudcu v Luxemburgu? Súdna rada informovala o termíne voľby