Jedinečné výživové hodnoty aj udržateľnosť chovu stoja za obrovským potenciálom jedlého hmyzu v potravinárskom priemysle. Okrem exotických ochutnávok si dnes ľudia môžu hmyziu bielkovinu zakúpiť napríklad vo forme prášku, takže takzvanej hmyzej múky.
Prášok sa dá zakomponovať do pečiva, cestovín a mnoho ďalších pokrmov a zvýšiť tak ich nutričnú hodnotu. Od bežnej múky je prášok prakticky nerozoznateľný. Jedlý hmyz však oproti obilninám obsahuje vysoké množstvo bielkovín, tukov, vlákniny, ale aj niektorých vitamínov a minerálov. Jeho produkcia je naviac udržateľnejšia nech chov hospodárskych zvierat, hlavne vďaka niekoľkonásobne nižšej spotreby vody, krmiva i potrebného priestoru, rovnako ako výrazne nižšia produkcia skleníkových plynov.
„Bežné zdroje výživy pri rastúcej populácii nie je možné udržať donekonečna. Hmyz je kvalitným zdrojom živín a tvorí súčasť ľudskej stravy už od nepamäti. V našich končinách však bohužiaľ nie je veľmi populárny,“ povedal pre portál Pozititivní správy Martin Masár, zakladateľ firmy zaoberajúcej sa produkciou hmyzieho prášku a výskumom jedlého hmyzu. Medzi jedlé druhy hmyzu schváleným Európskou úniou patrí cvrček domáci, potemník stajňový, cvrček žeriavotvarý, saranča sťahovavé či larvy potemníka múčneho. „Do budúcna budú pre potravinársky priemysel zaujímavé aj proteínové a tukové koncentráty získané z hmyzu,“ doplnil Masár.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Bude hmyz potravinou budúcnosti? V tomto tkvie jeho výnimočnosť