eReport.sk
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Foto: tasr/ap

Bude ďalšia vojna? Prezident členského štátu NATO sa opäť vyhráža Sýrii!

Ešte neprestali rinčať zbrane na Ukrajine a už sa črtá ďalší vojnový konflikt. Bude zaujímavé sledovať ako naň zareaguje NATO, pretože Sýrii sa vyhráža prezident jedného z jej členských štátov…

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pondelok pohrozil spustením novej vojenskej operácie v Sýrii s cieľom zaistiť bezpečnosť na južných hraniciach Turecka. V noci na utorok o tom informovala agentúra AP, ktorej správu prevzala TASR.

Aj Turecko ide cestou „zvláštnej operácie“

Po zasadnutí vlády Erdogan spresnil, že táto operácia bude návratom k snahám Turecka o vytvorenie 30-kilometrovej bezpečnej zóny pozdĺž hraníc so Sýriou. Erdogan neposkytol ďalšie podrobnosti, vyhlásil len, že táto operácia sa začne po tom, ako turecké vojenské, spravodajské a bezpečnostné zložky ukončia na ňu prípravy. AP pripomenula, že turecké sily v posledných rokoch uskutočnili tri veľké vpády do severnej Sýrie, pričom prevzali kontrolu nad oblasťami pozdĺž štátnych hraníc v snahe zabezpečiť ich pred hrozbami zo strany extrémistickej organizácie Islamský štát a milícií sýrskych Kurdov, ktoré sú známe pod názvom Oddiely ľudovej sebaobrany (YPG).

Operácia bude návratom k snahám Turecka o vytvorenie 30-kilometrovej bezpečnej zóny pozdĺž hraníc so Sýriou.

Recep Tayyip Erdogan, turecký prezident


Spravodajský web Euractiv spresnil, že Turecko má v súčasnosti vojakov v štyroch regiónoch na severe Sýrie. Ide o dôsledok operácií Štít Eufratu (august 2016 až marec 2017), Olivová ratolesť (január 2018 až august 2019) a Prameň mieru (október až november 2019). Ankara považuje YPG za odnož zakázanej Strany kurdských pracujúcich (PKK), ktorú Turecko, Spojené štáty a Európska únia zaradili na zoznam teroristických skupín. PKK od roku 1984 vedie proti Turecku povstanie, ktoré si vyžiadalo už tisíce obetí na životoch.     

Mohlo by vás zaujímať

  1. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.
  2. Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba hovorí s novinármi počas vyhlásenia na summite ministrov zahraničných vecí skupiny G7 pred zámkom Weissenhaus pri pobreží Baltského mora v nemeckom meste Weissenhaeuser Strand 13. mája 2022.
  3. Moslimské ženy
  4. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v roku 2016

 
Erdoganovo vyhlásenie z pondelka prišlo v situácii, keď Turecko namieta proti členstvu Fínska a Švédska v aliancii NATO. Turecko svoje nesúhlas zdôvodňuje tvrdením, že oba tieto štáty poskytujú podporu strane PKK i ďalším podobných skupinám považovaným Ankarou za teroristické.  

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Bude ďalšia vojna? Prezident členského štátu NATO sa opäť vyhráža Sýrii!

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti